18 juni 2010
Trådstartare
Bilen är allttså en Merca 200e från 89' med ''insprutning''... har en lite konstig problem o vet inte vad det är som orsakar den..
Bilen startar oftast bra, man kör nåra meter sen börjar symptomen, först börjar gasen hänga sej, efter att gasen har skrikit mellan 10sek-5min så tänds ABS-lampan o hela bilen stängs av o blir jävlit svårstartad, nå sen när man väntar i ca 5min så inga problem att starta..
De är så jäkla konstit för ibland funkar den som en ängel(särskilt på vintern) o ibland som en åsna, börjar bli less på skiten, plockade bort bara för att testa abs-relärna så slutade bilen att slockna, men gasen hänger sej ännu o ryckningar har uppståt... o vet inte fan vart jag ska börja söka felet, har fråga en mercadoktor om saken men han menade att de är den dåliga insprutnings systemen som jävlas, speciellt på dessa 89'..
Men vad tror ni som kan vara problemet, har tänkt att kan de vara nåt me automatchoken eller liknande?
Har nån haft liknande problem o skulle kunna hjälpa lite?
Jäklit tacksam för svar!!
Mvh. Kungesss