Jag har en BMW 540 -93 som lever om i motorn, har i princip konstaterat att det har med kamkedjorna att göra. Men jag börjar fundera om bilen har VANOS? Det kom inte förens senare vill jag komma ihåg, men är lite osäker.
Har sökt runt lite på AP om just kamkedjorna/spännaren, men det finns miljoner trådar och hälften av trådarna handlar om e39 vilket har en annan spis än jag har (M60 i min, M62 i e39'an).
Sen undrar jag om någon har bytt spännaren till spännskenan? Kommer man åt spännaren utan att riva halva fronten? Kollade lite snabbt under huven för 2 månader sen och insåg att byta skedan innebär att riva ungefär allt framför motorn för att komma åt, suckade och smällde igen huven igen. Men nu börjar det blir för kallt ute för att använda sommarbilen och vinterhärken måste igång igen
Är rätt vanligt att oljepumpskedjan skramlar,kan vara värt att kolla och spänna den,när ändå tråget är bortplockat så ska man dra åt oljepumpskruvarna som kan lossna..