3939
Sök

Ford escort ryker blått!

2 Inlägg
12 maj 2011
Trådstartare
#1
Tja! Är ny här och behöver hjälp. Jag har en Ford escort (zetec motor) och kamremmen pajade samt några ventiler och när jag bytte ut dom så bytte jag även alla ventiltätningar och topplocks packning. Sen när allt var klart så startade jag den och den gick hur bra som helst men efter ca 10 min så började det ryka mycket blått och cylindrarna fylls nu hela tiden med olja, så jag antar att det läcker men vad är orsaken? Tack på förhand.

Skrotsamlare
4 031 Inlägg
12 maj 2011
#2
Fel tätningar eller kassa styrningar, de krokiga ventilerna kan ha sabbat styrningarna och då klarar inte tätningarna att täta.

Det är aldrig försent att förvärra ett dumt beslut...

2 Inlägg
13 maj 2011
Trådstartare
#3
Okej men jag märkte inget när jag slipade ventilerna för då borde man ha märkt om styrningarna va kassa eller? Och samtliga cylinder har det lekt in i. Men det blir vell att ta av toppen igen.


Sök