4870
Sök

Laguna som dör, när man är ute o kör!

1 Inlägg
11 februari 2007
Trådstartare
#1
Var ute och övningskörde med min mor, och när jag skulle svänga till vänster ( hade 3:ans växel i och växlade ner till 2:ans växel, (kan också nämnas att jag var i en backe)) så dör bilen.

Det var inte något vanligt motorstopp detta, eftersom motorn stängdes av och även alla lampor + kontroll-lamporna. Efter detta så försökte jag starta bilen igen men ingenting hände. Jag öppnade dörren och stängde den igen och då gick taklampan igång och då kunde jag vrida nyckeln till det andra läget tror jag (dvs alla kontrolllampor gick på iaf), men när jag skulle starta den dvs när jag drog nyckeln till det sista läget så slocknade allt igen och man hörde inget från motorn.

Detta försökte jag med ett par gånger men utan någon lycka, trodde säkerligen att jag var tvungen att ringa bilbärgning, men efter cirka 15 min så startar bilen som vanligt.

Bilen som jag pratar om är en:
Renault Laguna RXE 2.0 1995 (typ 1 antar jag)
Värt att nämna är att batteriet är helt nytt (från oktober) , och bilen körs cirka 2 ggr i veckan och när den inte körs så står den i ett omslutet kallgarage.

Så vad kan det vara för fel? Har inte vågat att köra bilen efter detta!

Tack för alla svar!

/PhR0ZeN

761 Inlägg
11 februari 2007
#2
Nytt batteri??  Kolla så att du har bra kontakt på batteripolerna. Har för mig att de hade en annorlunda, inte fullt så bra  typ av fastsättning på lagunerna..

Toyota MR2 -95
Saab 95 2.0t SE -99
VW Buggy -66


Sök