Hejhopp
Har för någon månad sedan blivit ägare till en 328i -96a, och nu gäller det att få igenom den hos besiktningen,gnällaporna gnällde på den övre bromsslangen vänster bak.
Och när det var dags för bytet så visade det sig inte vara allt för lätt, skiten satt som berget själv fast i bromsröret, så det hela slutade med en rund nippel.
Och efter man blev lite förbannad, så for man och hämtade nytt bromsrör hos den lokala bmw handlarn, så nu gäller det bara att hinna få lite fritid och en billyft så man kan byta ut allt ihop så man slipper mer tjafs med besiktningsgubbarna.
Så tänkte bara höra med er mer kunniga personer då detta kommer bli första gången jag kommer göra detta ingrepp själv.
När man böjer till rören, behövs det ngt krökningsverktyg så man inte sabbar nya ledningen?, och sedan om det stämmer att både tank & kardanen på en e36a också måste ner för att komma åt att byta ut röret?