4832
Sök

325 kompressor går plötsligt fett

Bakhjulskrafs
1 479 Inlägg
23 april 2014
Trådstartare
#1
Fick bekymmer med min e36 325 kompressor plötsligt idag. Den funkade igår men när jag tar den idag går den fett hela tiden enligt bredbandslambdan. Tänkte att bränslereturen var igensatt så jag lossade allting och blåste med tryckluft.
Efter montering är det fortfarande samma sak. Jag har ingen mätare till bränsletrycket utan kör på lambdan. Oavsett hur mycket jag skruvar på btr ( en nuke) så ligger lambda på 0.7 på tomgång och ungefär samma på hela registret.
Vad ska jag kolla efter nu?

Har original sprut med fekzen chip


383 Inlägg
23 april 2014
#2
Lambdan kass?

Bakhjulskrafs
1 479 Inlägg
23 april 2014
Trådstartare
#3
Nej den är kontrollerad


Bakhjulskrafs
1 479 Inlägg
24 april 2014
Trådstartare
#5
Uppmätt, bytad samt testat funktion i autocom


262 Inlägg
24 april 2014
#6
Btr som är kass, om du provar att ändra trycket och de blir ingen skillnad så ligger nog felet i den. Nuke har haft problem med mebran som är dåliga i somliga. Varför inte köra org btr? smile

Mikael Holmkvist Reschke
mickehr@hotmail.com

Bakhjulskrafs
1 479 Inlägg
24 april 2014
Trådstartare
#7
Det blev inte rätt med original så jag borrade ur den. Jag testade blåsa i regulatorn samtidigt som jag skruvade på den och den verkade funka hmm. Får testa med en annan!



Sök