Putteliten skrev:
it_mutt skrev:
Putteliten skrev:
Jaså turbon är snålare? Hur blir det i stadstrafik då? Samma där med?
Jo det ska vara första generationens A3. Vet ju att dom bygger på samma platta Golf IV och A3an, men det är ju olika motorer i dom förutom GTI och 1.8t som är samma.
Anledningen till att ja funderar på sugmotorer är att turbon är ju en del som kostar lite om den skulle gå sönder. Har ju hört att turbomotorerna har en tendens att rasa med.
Vill ju inte gå back på att köra med privat bil i tjänsten då.
På landsväg ja, fast, det handlar å sin sida om en 0.3-0.5dl/mil (angivna siffror). Stadstrafik ~1dl/mil mindre. Även här angivna siffror iofs.
Jag förstår "oron" över turbon, det är ju absolut "en sak till som kan gå sönder" och är inte vidare billig. Det hänger ju dock mycket på hur oljebyten osv blivit gjort tidigare.
När det gäller reservdelar kan jag säga såhär, och detta är baserat på pryttlar jag har bytt;
Kamremsats (inkl. vibrationsdämpare, vattenpump osv);
Tyska ebay; ~1500:- inkl frakt (good year-rem)
Mekonomen; ~1700:- + vattenpump á ~700:- - 2400:-
Drivknut, yttre;
Ebay (vettig kvalité); ~500:- inkl. frakt
Mekonomen; 1891:-
Oljekylare;
Ebay; ~350:- inkl frakt
Mekonomen; ~900:-
osv osv osv
Ja men då vet ja vem ja ska tjata på om bra ebaylänkar om nåt händer med bilen!

Vad finns det för mera tillvalspaket förutom Ambition till A3an?
AC, centrallås, elhissar är ju ett grundkrav på en bil. Sen skulle ju farthållare va trevligt med.
Haha, ja det är bara att hojta till

Beror lite på vilken årsmodell. Men på ex.vis 98:an är centrallås standard (fjärrstyrt är det på "Ambience" (finaste paketet). Men, det är galet vanligt med CG 950s-larm i de "äldre" vag-kärrorna och då får man ju också fjärrstyrningen..
Elhissar är även det standard
AC är dock tillval. Inte ens standard på faceliften (2001), men, jag tror inte jag sett en facelift utan. Men, det är iaf tillval
Farthållare fanns även det som tillval. Det är samma system som på de äldre golfarna (inte som på Golf4:an dock...har jag för mig). Och ja, det går att eftermontera (fundera själv på det). Finns ju även "universal" om man nu inte vill böka med att eftermontera original.
De som säger att lycka inte kan köpas för pengar...har aldrig ägt en Audi
Shit! -What? Rollers. -No? Yep. -Shit!