6353
Sök

Peugout 307 - Kylarbyte. tips och hjälpsamma bilder uppskattas.

330 Inlägg
8 december 2014
Trådstartare
#1
Sitter med en 2002'a modell 307, med 1.6L bensin motor. Och kylvattnet forsar av den nästan i samma tempo som jag slår på det.
Föga förvånande är det alltså dags med en ny kylare. Så jag har varit och beställt en sådan. Min fråga är dock som följer... Hur byter man den? Vilka verktyg behöver man, är det något speciellt som är "bra att veta", var sitter den egentligen fast, vad behöver man plocka bort för att få loss & ut den, osv. Om någon har en länk med bilder underlättar det säkert. (Nå, relevanta bilder i alla fall. Bilder på jultomtar, snögubbar och lättklädda damer är iofs roliga, men hjälper kanske inte så mycket.)

Tack för er tid.
B!

Forummoderator
26 617 Inlägg
8 december 2014
#2
Eftersom det är en fransktillverkad bil så gissar jag på att i stort sett halva fronten måste bort innan du ens når första skruven till kylaren..

Ett uppriktigt lycka till!

Med ytterst vänliga hälsningar/Lars. Forummoderator
--------------------------------------------------------------------------
Melissa: "But they're all following you?"
Rubber Duck: "No, they ain't. I'm just in front." - Convoy.

Kokar ris
923 Inlägg
8 december 2014
#3

"står inte v tec för turbo motor?? satans jävla skit snackare överallt!"

Forummoderator
26 617 Inlägg
8 december 2014
#4
cenoxide skrev:
http://www.peugeotforums.com/forums/307-38/1-6-s-307-radiator-replacement-14716/

Ett 10minuters jobb, men eh ja...

Haha.
Om det är så enkelt som det står i guiden så undrar jag varför dom inte fortsatte med att göra allt annat lika enkelt?

Med ytterst vänliga hälsningar/Lars. Forummoderator
--------------------------------------------------------------------------
Melissa: "But they're all following you?"
Rubber Duck: "No, they ain't. I'm just in front." - Convoy.

330 Inlägg
8 december 2014
Trådstartare
#5
cenoxide skrev:
Ett 10minuters jobb, men eh ja...

Tyvärr har han ju delvis rätt, det var lite därför jag frågade... Byta strålkastare, som nog får anses vara vanligare att man behöver göra än att byta kylaren kräver just att man plockar bort hela fronten, så vitt jag vet. Det är ju lite märkligt, men tacksamt, att kylaren var så enkel. Du ska ha ett STORT tack för länken. Den sparar mig åtskilligt, det är jag helt säker på.
B!

330 Inlägg
14 december 2014
Trådstartare
#6
Det blev äntligen ett kylarbyte i går. Det var inte fullt så enkelt som bilderna i den länkade tråden gör gällande, men en mer van mekaniker hade nog fortfarande gjort det på ungefär en halvtimma.
De två "clipsen" är 4'a och man var även tvungen att släppa 2 torx (en i var ytterkant) för att kunna lyfta, slita, bända och dra i den svarta plasten runt huv-öppningsanordningen. Det var helt omöjligt att få igenom verktyget så som visas på bilden, men det hade kanske gått med mindre verktyg.

Sen var det mycket riktigt de två hållarna överst som satt med vars en torx. Av med 4'a slangar, och det gick att slita ut den trasiga kylaren. Få i den nya var dock lögn i helvete. Visst ja, luftburken. Då gick ena sidan att få i hålen där nere, men inte andra. Slutade med att det var ett tvåmans jobb. En man styrde och tryckte underifrån, samtidigt som en tryckta "bort" motorn, och ned kylaren. Med förenade krafter hamnade kylaren på plats, och sen var det bara att peta på alla slangar osv igen.

Eftersom behållaren inte var tom i morse, så blev resultatet åtminstone bättre än den gamla kylaren. De närmaste dagarna får jag titta till den, men det ser inte ut att läcka för stunden. Nu måste jag bara lista ut hur man byter en sprucken baklykta som nästa steg. Nå, lamporna lyser för stunden, så det är ju knappast akut.
B!


Sök