2863
Sök

Masspsykosernas tid

Avstängd
30 Inlägg
9 oktober 2019
Trådstartare
#1
Som vi alla vet så är det en ny masspsykos som startas, denna gång av en 16-åring med asperger. Vuxna karlar åker till Tyskland och klimatstrejkar och blockerar vägar. Dessa karlar brukar inte hålla på med bilar eller motorer.

De vill stoppa livets goda i form av bilar och förbränningsmotorer som vi på garaget lever för.

Om ni skulle stöta på en sådan karl eller kvinna i er vardag, hur skulle ni hantera denna person?

202 Inlägg
9 oktober 2019
#2
Jag hade inte brytt mig om dom.
Senast redigerat av Skitungen (9 oktober 2019)

2 350 Inlägg
9 oktober 2019
#3
Kan någon ge mer bakgrundsinfo? Känner inte till detta alls


480 Inlägg
9 oktober 2019
#4
Är du på något vis svagt mentalt begåvad? Masspsykosernas tid? N-word please...

"Masspsykoser" har alltid existerat. Skulle snarare säga att det är MINDRE VANLIGT nu. Och därmed ser vi mer av de små grupperingarna nu än förut. Tidigare hade deras åsikter drunknat i enorma folkrörelser / krig.

Religion, nationell identitet långt förbi all rimlig logik (romarriket, nazityskland, italien tidigt 1900tal, turkiet, sovietunionen), flat-earthers, antivaccers och totalt empatilösa vetenskaps-älskare, slaveri, imbördeskrig, hela jävla balkanområdet, nordkorea.

Det finns i all politiks ideologi och i samtliga samhällsklasser.

Att några (väldigt få) till antalet väljer att protestera för något de tror på är så jävla långt ifrån vad jag anser masspsykos.

Holy f**k vad folk gör en stor grej av det (vilket är precis vad en protest vill uppnå)

"jJg håller inte med dig, ha en fortsatt bra dag!" är det ENDA bemötandet du någonsin behöver ge en oliktänkande. Lämna hat och annat piss hemma.


480 Inlägg
9 oktober 2019
#5
Sorry för personangreppet.. men snälla sluta vara så förbaskat panik-reaktionära när någon inte tycker som ni. Även om jag tycker att just fordons-utsläppsjakten är lite väl överpumpad.


Forummoderator
26 484 Inlägg
9 oktober 2019
#6
Eh..tråd låst.

Motivering behövs inte.

Med ytterst vänliga hälsningar/Lars. Forummoderator
--------------------------------------------------------------------------
Melissa: "But they're all following you?"
Rubber Duck: "No, they ain't. I'm just in front." - Convoy.


Sök