5820
Sök

Polisens nya radar och bilintresse?

6 286 Inlägg
för 10 timmar sedan
#21
Glöm inte miljöaspekten - kör man för fort släpper man ut mer avgaser. Att hindra det anses viktigare än att lösa mordfall idag. Att några gängkriminella dödar varandra spelar inte någon större roll jämfört med om temperaturen går upp en grad, för då kommer hela landet nedan Kiruna hamna under vattenytan.

717 Inlägg
för 10 timmar sedan
#22
Jeebz skrev:
2+1 vägar där folk kör om lastbilar utan att trycka på så dom tar hela två-fils sträckan på sig att komma om lastbilen. Så ingen annan bil bakom hinner om. Tycker jag är drygt redan idag och det lär väl inte bli bättre nu. Kör jag om på en 2+1 sträcka så trycker jag på så flera hinner om.

Annars kör jag sällan fortare än vad skyltarna säger.

Oavsett hur drygt du tycker än tycker det är, så får omkörande fordon inte överstiga hastighetsbegränsningen vid omkörning.
Kör lastbilen 80km/h på väg begränsad till 90km/h är 90km/h maximal tillåten hastighet vid omkörning, hinner enbart ett fordon köra om på den delen som är tvåfilig så är det så.

För övrigt anser jag att Kartago borde förstöras.

198 Inlägg
för 3 timmar sedan
Trådstartare
#23
granadadr skrev:
husseman skrev:
Hmm, ja här kommer ju riktiga Poliser få bekänna färg. Antingen jagar man prickar på fortkörning, eller så prioriterar man riktiga brott.  En timme på vägen o skriva ut böter till Svensson som kör 5 km/h för fort i massor. Eller våga visa sig i Rosengård/Rinkeby osv. o jaga kriminella. Hade ja vart Polis, så hade valet inte varit svårt.
mvh/Husse

nu är det ju så att Polisen har olika enheter, exempel trafik, krim, våld mm, alla behövs, sen är det ofta trafiken gör stora narkotikabeslag, samt får fast endel gängmedlemmar osv, man får in mkt skit i trafiken

Ja, men huruvida polisen prioriterar rätt mellan enheterna kan fortfarande diskuteras. Trots att polisens personalstyrka växt med 40% sedan 2016 så har andelen uppklarade brott inte ökat. Är det då rätt prioritering att satsa på trafikpolisen och radar för 2,2 miljarder till sina bilar?

Att det är kriminella som rör sig i trafiken är självklart, men du får inte tag på dem genom att stoppa svennar som ligger i 80 på 70-vägar. Det får man genom att jaga RS6:or kvällstid.

Så jag håller med Husseman om att polisen kommer få bekänna färg här. Antingen kan man använda detta nya medel till att vara en pina för medelsvensson eller så kan man använda det för att bekämpa grova brott. Hur det blir kommer bli spännande att se smile


Sök