3156
Sök

Gjutet insug till A3.

238 Inlägg
27 januari 2006
Trådstartare
#1
Jag har länge filosoferat på att köpa en gjutet insug som herr dahlbäck säljer, bla för att få exakt samma luftmängd till alla cylindrar. skulle öka effekten med 10-15 hk på en 300 Hk/ bil, dock har ju inte min sån effekt än så nu är min fråga om man kommer känna av någon märkbar skillnad om man som jag bara  har 240 hk?!.. Samt så undrar jag om man måste laburera med andra motorkomponenter när man monterar nya insuget! någon som är erfaren på området?

insuget finns att studera på hemsidan http://www.dahlbackracing.se/main.asp
om de skulle vara aktuellt:)

Mvh/c2


10 287 Inlägg
27 januari 2006
#2
Visst är det skojigt med samma luftflöde till alla cylindrar. Det tycker även biltillverkarna så orginalinsugen brukar vara bra i det avseendet i alla fall.
För ynka 300Hkr så tycker jag det är tveksamt att kladda med annat insug än orginal. Finessen med annat insug kommer när man har värre topp och häftigare kammar för då börjar man få problem med både mängden luft som orginal insug/spjäll klarar av samt problem med att få vettig tomgång. Men då är det insug med separata spjäll som gäller för att få lågvarvsegenskaper.

/Göran

I have nothing but confidence in you. And very little of that.
(Groucho Marx).
Åker numera Audi A6 -08 4.2FSI


Sök