8364
Sök

Volvo 855 TDI "2-Stegsladdning 2.4Bar" (1997)

2-stegs turboladdning!
2 156 visningar
10 kommentarer
Bilden publicerades 21 juli 2011
för 15 år sedan
Hur mycket laddar den original? Och hur mycket laddar den om man evry-moddar den? :) Blir driftsäkerheten mycket försämrad?
för 15 år sedan
original laddar de ca 1,0-1,2. Evrymod saknar mer eller mindre gränser, högsta jag fick upp min i var 2.0 med originalturbo och 2.8 som max med andra aggregat. så bränsle kan det leverera! Men ja ju mera du ställer på testo sämre tomgång osv får du. jag har min på en knapp för att kunna köra vanligt också.
för 15 år sedan
Okej! Förklara gärna knappen hur du har kopplat in den.
för 15 år sedan
Lägg upp en film på hur den går! :)
för 15 år sedan
Var dum nog att bygga om. byggde allt som ett expriment. testade även att bygga med en mindre turbo, och därefter byggde jag med vnt turbo (singel) men inget gick så bra som den på bild. Motorn ska åka annan bil sen å då bygger jag nog den där setupen igen. då blir det nog lite filmer.
för 15 år sedan
Hittade ett klipp från i sommras innan vi hade fullt laddtryck, endast 0,8 bar på detta klipp, var uppe i 2.4 innan vi rev. http://www.youtube.com/watch?v=Ow65VmI5kIs
för 15 år sedan
Synd att jag är i kongo nu så har lite dålig uppkoppling :/ Skulle du kunna länka den till mig i PM istället så får jag den ju sparad? :)
för 15 år sedan
ser nice ut =) har du bytt något i motorn eller?
för 15 år sedan
Nej motorn är helt original. bygger ingen evighetsmaskin ;) Nån måste ju testa vad motorn tål.
för 15 år sedan
Nice
unpatterneds andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök