sitter den innan bränsletrycksregulatorn alltså? eller har jag förstått det helt fel
Ja, btr en har ju bara en matning och en vakuumslang. Du sätta mätaren på matarledningen som kommer upp vid torpeden och som går in direkt på fuelrailen.
Nu ska jag bara köpa mig en ny oljeretur, montera gamla downpipen som jag har liggandes. Byta ut xenonlamporna, sänka bränsletrycket, plocka bort mätarhållaren på a-stolpen..
Närmar sig Bilen har besiktningstid den 25e April. Tanken är att få igenom den och smälla på alla grejor igen tills den 28e för då är det Barkarby som gäller!
Senast redigerat av Drift-is-the-shit (9 april 2012)
Köp h-profil om du inte gjort det annars kommer de gå åt skogen för dig
Äh lugnt, ladda 1.3 förra året med Lh 2.4
Läste ett litet projekt där dem ladda 2 bar med lastbilsturbo och fk-stakar!
Jag tror det mesta handlar om effektkurva/cylindertryck och tändning! Men jag ska inte ladda mer än 1.4-1.5 i år!
Ja laddtrycket spelar inte speciellt stor roll, men ska du köra eftermakrnads sprut kommer effekton komma springandes och efter 300 whp så börjar fk stakarna krokna,, varese du har 3 bars ladd eller 0,5. det är liksom trevligare att byta bara stakar än att byta allt när det går åt skogen
Ja laddtrycket spelar inte speciellt stor roll, men ska du köra eftermakrnads sprut kommer effekton komma springandes och efter 300 whp så börjar fk stakarna krokna,, varese du har 3 bars ladd eller 0,5. det är liksom trevligare att byta bara stakar än att byta allt när det går åt skogen
Just nu ligger den runt 300whp, jag anser inte att man kan säga att effekten begränsar stakarna. Däremot vridmoment. Ju högre vrid längre ner i registret, desto större fysisk belastning på hela bottendelen. Även cylindertryck/mottryck har ju oerhörd betydelse.
Givetvis går det ju inte plocka ut 400-500hk med fk stakar, kanske runt 400hk sträcket. Men då lever man ju på gränsen oavsett.
Men men, den kanske inte ens går med MS i år, man vet aldrig!
Såja! Nu har man hämtat ett litet paket.. ! Megasquirt II V3 med 4bars mappsensor. Tror inte jag kommer ladda så mycket iofs :twisted:
Här ligger kittet och vilar, inte alls dumt med PnP till Volvo! Vr-givarens fäste var till och med modifierat så enda man behöver göra där är att kapa axeln som den är fäst på. Sen låter man orginalboxen sitta kvar.
Tps med modifierat fäste.
Här är orginal bosch kontakten.
Detta var något jag tänkte bygga själv förut, men priset på kittet gjorde att jag inte ansåg att de var värt att bygga själv längre
Var in en sväng på bilprovningen 13.40 idag, råkade bli UA och inga "bra att veta". Så då var det avklarat
Måste börja bygga turbo igen då 0.6bar med 16T agget kändes lite klent Har dessutom skaffat lite fin polyeterslang och snabbkopplingar till det som ska bli till mottryckstyrningen och wg'n.
Imorgon börjar jag riva 940in igen.. ikväll ska jag bygga billjud i min V70R
Trevligt, och grattis! Nu börjar dom sena kvällarna i garaget igen
Tackar! Jo det blir väl så, ska försöka få ihop den med kg2t kamaxeln och Alu ic'n i år. Dessutom vore det ju fränt att koppla in Megasquirtet och försöka få lite ordning på det