5311
Sök

Ford escort combi -97 - Ojämn tomgång vid start, samt att den dör ibland.

349 Inlägg
25 april 2009
Trådstartare
#1
hej, har ett problem med min escort när jag ska starta den så går tomgången ojämn, den varvar upp lite sen dör den typ, När man har kört ett tag så går de hur bra som helst fast den känns lite bromsad.  har bytt tändstift och tändkablar, men problemet kvarstår!

4 682 Inlägg
25 april 2009
#2
läs ut felkoder å kolla så att den inte drar tjuvluft nånstans.

Hundägare,mc-åkare,fartgalning
272 Inlägg
25 april 2009
#3
Prova ta lös tomgångsmotorn och gör rent den ! Funkade på frugans Escort iallafall . Tar kanske en halvtimme att göra .

Schipperke rules !

349 Inlägg
15 februari 2010
Trådstartare
#4
okej ska testa det wink

349 Inlägg
15 februari 2010
Trådstartare
#5
tog ur kontakten till tomgångsmotorn och den gick ner till ca 400 varv, den gick skitfint. har nog fixat problemet, tills jag får tid att ta ner tomgångsmotorn och kika på den.

tomgångsmotorn ligger så krångligt till under allt så väntar tills jag får in bilen i garaget så kan man börja pula med det,va alldeles för kallt och mörkt för att stå ute. åka utan kontakt får duga så länge de lär ju inte skada.


Sök