2911
Sök

Volvo 850glt -92 svårstartad

290 Inlägg
16 maj 2009
Trådstartare
#1
hejsan jag har en volvo 850glt och när man ska starta bilen första gången på morgonen så brukar den inte starta så har fått dra igång den ett par gånger, men sen under hela dagen så startar den hur lätt som helst vad kan felet vara ?

kolla gärna in mitt projekt! :) Jetta mk1 Motorbyte och uppfräschning

351 Inlägg
16 maj 2009
#2
okej ja kan inte så mycke om motorer,men ja har också en som jävlas på tomgången.Kolla vexhusventilation-slangarna plus filtret,för ja såg själv att en liten jävla slang hade spruckit och när ja höll för hålet så blev de en ny bil helt plötsligt.Så kolla de om de till någon hjälp,men gör rent filtret för de är jätte viktigt (vevhusfiltret).Men kolla också kontakten på luftmassmätaren också,spruta in lite W40 och kolla de gjorde jag.
Hoppas du fick lite hjälp=)

Dansken

290 Inlägg
16 maj 2009
Trådstartare
#3
okej tack så mycket:)

kolla gärna in mitt projekt! :) Jetta mk1 Motorbyte och uppfräschning

Egen företagare
864 Inlägg
16 maj 2009
#4
kolla om du har några felkoder.

Riktiga män luktar DIESEL
Patrik´s Maskintjänst
www.skogsforum.se

551 Inlägg
17 maj 2009
#5
det kan vara att du inte får upp något oljetryck i ventiltryckarna, har du nyss bytat olja eller har du inte gjort det på länge? kan vara så att tryckarna inte har så mycket olja i sig på morgonen så du får stå på startmotorn ett bra tag innan oljan kommer runt o så funkar allt igen, sen under dagen så hinner inte trycket sjunka utan efter en längre period.. har hört 2 st som har haft samma fel. så kolla oljan så den är ok, dvs. inte gammal o tunn, o ifall du har bytat så du har den oljan som rekommenderas av volvo.

You can't B serious, oh K


Sök