Hejsan, bytte däck igår på min audi 100 92 2.3. Det var inga problem att byta däcken och dom såg inte speciellt snedslitna ut heller. Men nu efter att jag bytt så känns det som att ratten stramar när man vrider ratten år ena hållet, går lite trögare, och sen drar den lite snett åt höger när man släpper ratten. Annars går det bra det vibrerar inte, provade köra i 160 och det var inga nämnvärda skakningar.
Däcktryck är OK, samma dimension som på vinterdäcken 195 65 15, rotationsriktningen på däcken är rätt.
Spelar ingen roll om rotationsriktningen stämmer du ska ju bara testa om däcket drar åt andra hållet då det tyder på att däcker är kasst "mer eller mindre"
Bytte plats på fram och bak däcken och då vart det ännu sämre. Satte då på vinterdäcken igen och då var allting bra. Kändes som att det var däcken det var fel på då så jag köpte nya sommardäck och fälg istället och nu vart det jätte bra