6214
Sök

Vit rök från motorn under huven?

2 Inlägg
27 juli 2010
Trådstartare
#1
Jag har nyligen köpt en Passat kombi -93 bensin. Har funkat fint i en månad, men senaste dagarna har jag känt bränd lukt in i fläktarna. Avfettade motorn idag, själv på ovansidan... fanns lite olja o kladd på den. Det läcker lite kylarvätska från ett rör som går in i motorn såg jag idag. Grejen är att det ryker vit rök runt/under motorn efter 5 min körning. Läcker den olja på något? Elfel? Kan det börja brinna? Är det farligt att köra med den... eller kan jag bara stänga av fläktarna o låta den ryka lite?

1 567 Inlägg
27 juli 2010
#2
Det är inte så att det läcker glykol som rinner över grenrör avgas  eller andra  varma motordelar?

What does a 9 volt battery and a girls asshole have in common?
You know it's wrong, but sooner or later your gonna put your tongue on it
im not drunk that's just torque steer 3 MPS

2 Inlägg
27 juli 2010
Trådstartare
#3
jo kan ju vara så.. jag så en läcka idag efter motortvätten... vid slangen/fästet som går in i motorn... från kylaren... tjock slang. Men kan det lukta bränt o illa av det? Jag blandar iofs 50/50 med glykol

Supraman
2 300 Inlägg
27 juli 2010
#4
Kylarvätska luktar inte godis precis så fixa läckan så ska de nog lösa sig.

Expert är man när man har lärt sig så mkt att man kan erkänna att man kan ha fel och är öppen för att lära sig nåt nytt.


Sök