29 augusti 2010
Trådstartare
Tjenare!
Har bytt motor i min Nissan 200sx s13 till en nyrenoverad likadan motor (ca18det), och tidigare hade jag problemet att tändningen gick att ställa rätt på kamaxelgivaren tills man skruvade åt givaren, vilket fick tändningen att bli fel helt plötsligt. Några kompisar i garaget fixade detta i min frånvaro genom att jorda om insuget samt byta TPS (throttle position sensor).
Glad i hågen drog jag ut för att provköra bilen. Gick sjukt bra, tills att jag stannade till och märkte att tomgången var helt åt helvete. En i garaget misstänkte tjuvluft, då den stannade på 2000 varv och gick ner mycket sakta.
Den gick sen ner under 400 varv för att tillslut slockna.
Körde ut en gång till, men denna gången gick den skit. Lagom till att turbon börjar ladda, vid sisådär 3500-4000rpm, misstände den. Så jag stannade till igen, och denna gången stannade tomgången högt igen, för att sedan gå upp och ner mellan 500-1000rpm.
Bör tilläggas att tomgången inte påverkas i över huvud taget när jag skruvar på tomgångsjusteringsskruven (oj så långt ord).
Någon som har en aning om något utav felen? Kanske har dom ett samband?Och om tomgången beror på tjuvluft, vart är det troligast att det läcker in isåfall?
Tacksam för alla svar jag kan få, om det så är rena spekulationer
//Pontus
Ableton Live