Nytt rekordpris för
bensin: 15,43 kr/l
2012 kommer att gå till historien som ett rekordår. Men inte rekord av de positiva slaget för oss konsumenter. För nu slås, sjätte gången i år, ett nytt rekord i bensinpris, en liter 95-oktaningt drivmedel går för 15,43 kronor.
I går höjde de stora bensinbolagen priset för bensin ytterligare en gång. En höjning som innebär att det svenska prisrekordet justeras upp ännu ett steg. På lite drygt två månader har bensinpriset höjts med 1,25 kronor per liter.
Självklart hängde även dieselpriset med i hissen uppåt och en liter kostar nu 15,14 – även det nytt svenskt rekord. Priset på etanol (E85) ligger dock kvar på en oförändrad nivå om 10,38 och senast den fick en höjning var den 2 januari.
Vad består då priset av? Jo, av de 15,43 så är merparten skatt. Bensinskatt, miljöskatt och moms äter upp 8.74 kronor av varje liter. Den som omvandlar siffrorna till andelar ser att 56 procent går till staten – resten, 44 procent, får bensinbolagen. Och det är ungefär motsvarande på dieselsidan. Av 15,14 kronor sticker 7,69 (51 procent) i väg i skatt.
Åk före du så väntar jag på dig där..!