MammDiin skrev:
Kristian_V skrev:
Mervolic skrev:
Ja ni, det är mycket lustigt det där... Har provat rucka på lamporna, montera dem snett med flit osv, men ingenting verkar hjälpa det. Och även om lampan sitter snett blir det inte så annorlunda ljusbild.
Kan det bero på billig "kina-kvalité" på lamporna?
Kanske kan vara värt o satsa på lite bätre från känd leverantör?
Låter på er beskrivning, som om lampan inte hamnar rätt i huset. Brännpunkten hamnar inte där den skall...
För i grunden är en Xenon lampa precis som andra lampor. Den har en ljusstark kärna som måste hamna i brännpunkten för reflektorn, för optimal ljusbild. (Där glödtråden på den vanliga lampan hamnar...)
Tanken med xenon är ju att ljuset skall vara likadant, fast starkare, allt annat är ju inte OK.!
Det är en viss skillnad på halogen H3 och xenon H3. Vilket man förstår om man ser på bilderna:
http://i93.photobucket.com/albums/l70/m … G_7079.jpghttp://lh6.ggpht.com/_oJh5dgNo-iY/SjdLB … 150998.JPGMen skillnaden mellan halogen H7 och xenon H7 borde inte vara så stor när glödtråden och ljusbågen i båda är lodrät.
Det intressanta, som syns väldigt bra i bilden med lamporna sida vid sida, är att Xenon lampan har en blåsa inne i glaset, precis på samma avstånd från sockeln, som glödtråden i Halogen lampan.
Det är inne i "blåsan" som ljuset finns, precis som det är glödtråden som står för ljuset.
Det som styr ljusbilden är givetvis att man får blåsan exakt i brännpunkten.
Får man inte blåsan på exakt rätt ställe, får man en sunkig ljusbild.
Då du har problem med just ljusbilden, så finns det lampor att köpa, där man kan ställa in djupet för blåsan med en skruv i sockeln. (Kommer tyvärr inte ihåg vem som sålde dem. Sprang på dem när jag letade kit till mina extra ljus.)
Kanske kan vara någonting att leta efter.
Man kan också med avsikt, genom att lägga en bricka emellan sockeln och huset, på ena sidan, sprida ljuset om man tycker att man har en för koncentrerad ljuspunkt. Tänkte själv prova detta i höst, när X-ljusen skall monteras på för säsongen, på två av mina X-ljus som är av "beam" typ, se om man kan få mera ljus i sidled.