1864
Sök

Angående: Samåkningstråd för Dalarna till BIMMERS OF SWEDEN #2 2012 at Eskilstuna Motorstadion - Lördagen 15 Sept

52 Inlägg
8 augusti 2012
#21
Känns lite "mysigare" om det är färre så det går att hålla ihop smile Sen så gäller det att hålla avstånd så vi slipper några krockar på vägen ner. Jag tänker slå fast aktiva farthållaren i röven på bilen framför och låta han hålla farten.

Darkus
8 augusti 2012
Trådstartare
#22
Ja..Om vi skull bli jätte många denna gång så kanske det vore bra ide att dela upp oss i 2 grupper. Så en åker lite före. Så vi int blir för många som ligger i kö. För det irriterar en hel del folk tänker jag å så måste dom förbi och gör tok omkörningar som dom där bilarna och lastbilen gjorde förra gången.

1 393 Inlägg
8 augusti 2012
#23
Bra idé!! Med tanke på att många karavaner kommer samtidigt till Gröndal, så gör det verkligen inget om ni delar upp er.
Blir kö vi ankomst ändå.

CEO @ Bimmers Of Sweden

52 Inlägg
14 augusti 2012
#24
Det börjar ta sig med bilen nu inför träffen.

M3 läpp på bakluckan monterad.
Nya fälgar monterade.
Blackline lyktorna beställda och kommer denna veckan.
Lackförseglad förra veckan
Får se om det hinner bli en ny diffusor innan träffen.

Nu ska bara Ok och nav putsas och målas sen är den nog klar inför en ny träff.

Blir vi bara 4 denna gången? Väldigt lite aktivitet här tycker jag.

1 393 Inlägg
14 augusti 2012
#25
Många är nu "vana" att åka och faktiskt slöar till lite. Sedan har ju långt från alla konto här på Garaget.

Men det är bara att tipsa vidare. Den här träffen blir... ja, gissa! smile

CEO @ Bimmers Of Sweden

14 Inlägg
14 augusti 2012
#26
Låter trevligt Head, men håller med väldigt lite intresse värkar det som sad


8 Inlägg
15 augusti 2012
#27
Möter upp er vid BRL kl 06:50


Darkus
15 augusti 2012
Trådstartare
#28
Varit lite osäker om jag kommer iväg än så därför har jag inte legat i så mycket med rekrytering.

Nu ser det bättre ut. Svetsade coiloverserna idag och det gick bra. Rostskydds målning av dom imorrn och montering på Fredag. Så lämna in bilen till verkstad på Tisdag för felsökning och ombesiktning. Sen justering och inlämning till en annan verkstad för inställning av hjulvinklarna.

Så det ser ut som jag håller schemat ändå. Så i helgen lägger jag mer ner tid och sätter jag igång med rekrytera mer folk för samåkning. Ni får hjälpa till ni åxå. Ser ni nån stilig bmw eller har nån kompis som kör bmw, informera om träffen.
Åker minst 3-4 snygga bmw bilar förbi mitt jobb varje dag som jobbar i närheten som jag ska jaga reda på.

Och tror många av dom som åkte med förra gången fick skrämsel hicka prågrund av smällen som hände.
Tror många av dom som var med då kommer åka ner till träffen direkt och skippar samåkningen. MEn via samåkningen blir man ju å träffa mer folk som är från sin region som har samma intresse som man kanske blir polers med.

Det kommer nog garanterat bli smäckfullt med stiliga och coola bmw bilar på träffen denna gång åxå. Har man åkt på denna träff en gång så är man fast smile .

1 393 Inlägg
15 augusti 2012
#29
Mycket bra och RÄTT sagt!

Den här träffen kommer bli ännu bättre än den förra. Insane är ordet! smile

CEO @ Bimmers Of Sweden

8 Inlägg
16 augusti 2012
#30
Yes, kommer en xtra M bil denna gång, funderar på att mappa den där borta med! om dom nu dyker upp med den fina utrustningen smile kommer bli riktigt skojj, detta e ingen träff man får missa!!


1 393 Inlägg
16 augusti 2012
#31
Jepp! Får svar efter vårt crewmöte den 26 augusti om bromsbänken kommer finnas där.

CEO @ Bimmers Of Sweden

Darkus
19 augusti 2012
Trådstartare
#32
Bortåt 200 bmw bilar härifrån Dalarna på garaget är inbjudna så vi kan bli många. smile
Ska jobba på dom andra 250 sen.

1 393 Inlägg
19 augusti 2012
#33
Grymt  Bra!!!

CEO @ Bimmers Of Sweden

Darkus
19 augusti 2012
Trådstartare
#34
Är det go glass?
Mfive skrev:
Grymt  Bra!!!

1 393 Inlägg
19 augusti 2012
#35
Yes!!

CEO @ Bimmers Of Sweden

52 Inlägg
19 augusti 2012
#36
Äntligen tvättad efter lackbehandligen smile

Nya fälgarna och baklyserna är på också
http://www.garaget.org/?car=291899&image=2867939

Darkus
20 augusti 2012
Trådstartare
#37
Fått många nej på mina förfrågningar om dom vill med i samåkningen. Dom får skylla sej själv. Ja skä då åk dit å njuta till 100% som jag gjort varje gång. Får lägga upp nån ny strategi hur jag ska hinna med att kolla alla bilarna. TRor jag tar ytterringen först så rör mej innåt.
Så måst ja ju hinna med att titta på bankörningen åxå. Jaja..få väl fixa det på nå sätt. smile Enda som va lite jobbigt förra gången att vi kom dit hungriga utan att ätit nå så var det jätte kö till käket.
Men vi få smacka i oss vi fika stoppet å handla med oss lite färdkost.

52 Inlägg
20 augusti 2012
#38
Personligen så känns det skönt om vi inte blir så många bilar. Säg att vi blir kanske 10 bilar då går det att hålla ihop utan att förstöra för resten av trafiken allt för mycket smile Sen kan man stanna till på frukost stoppet och köpa lite kaffe och bulle osv. Blir bara mysigare hmm

Darkus
20 augusti 2012
Trådstartare
#39
Då kör vi på det tyck ja.

huh?
10 427 Inlägg
20 augusti 2012
#40
Darkus skrev:
Fått många nej på mina förfrågningar om dom vill med i samåkningen. Dom får skylla sej själv.

Fäll ner pungen å landa wink wink lol



Sök