Min Passat börjar nu visa samma tendens som för något år sedan. Går trööööögt när jag startar. Batteriet är bra, blir heller ingen skillnad efter att ha stått med laddare över natten. Inte heller om den står i goa garagevärmen. Vet att allt grov-kablage, mellan batteri och startmotor inklusive de stora kabelskorna i kablarnas ändar är i bra skick.
Förra gången var det ett av fyra kol i startmotorn som var slut, så den gick på så att säga halv effekt. Satte då i en begagnad startmotor. Det är säkert samma fel nu igen.
Förutsätter att du har koll på batteriet. Inte under 11 volt mätt mellan polerna, då du kör startmotorn.
Så kolla du i första hand kablaget, putsa alla kabelskor som har med de grova kablarna från batteriet till motoblock (minus) och startmotor (plus). Om det inte hjälper, byt startmotor eller kolla kolen o byt dessa om de är korta (slut)
Sen en 850 som är så pass gammal..... håll koll på vevhusventillationen. Har visserligen inte med startproblemen att göra, men i rent förebyggande syfte. Inte kul om det trycker ut vevaxeltätningen bakom svänghjulet.