1750
Sök

Servoläcka volvo 940 SE

13 Inlägg
9 januari 2014
Trådstartare
#1
Tjena,

har en 944 SE med en b230f som servon helt plötsligt har bestämt sig att lägga av på. helt plötsligt en morgon så la servostyrningen bara av, jag backade tillbaka bilen och såg ett långt spår av olja därifrån jag backat bilen. jag lät den stå över natten och hissade upp den dagen efter när det hade torkat under bilen. det går två paralella rör genom framvagnen där det läcker ifrån, frågan är vart finns det att få tag på nya? och hur byter jag dom? man kommer knappt åt dom alls. hmm


Bondmeckare
246 Inlägg
9 januari 2014
#2
Det är kopplingarna på styrväxeln. Antagligen har kopparbrickorna som ska täta där gjort sitt, anslutningarna rostat sönder eller så har styrväxeln spruckit. Börja med eet billigaste, nya brickor. Det kostar runt 100kr på Volvo, men går att fixa fram billigare.

Nya servorör är grymt dyra på volvo, så försök hitta bättre begagnade på skroten. Det kan dock skilja mycket mellan årsmodeller. Rören sitter skruvade i styrväxeln, ena en bult med 22-mm skalle och 19mm på den andra. Sen är det slangklammor uppe vid oljebehållaren.

Om det läcker ur en damask från styrväxeln är det troligtvis en tätning, men som jag uppfattar din text är det anslutningarna du beskriver.
Senast redigerat av Bamzefan (9 januari 2014)

Det är bättre att fråga och verka dum, än att inte fråga och förbli dum
Nuvarande fordon: Opel Rekord E -79, Volvo 940 GL -94
Ex: Volvo 740 SE -92 (såld)

13 Inlägg
20 januari 2014
Trådstartare
#3
Har hittat felet, det var två oljerör på styrväxeln som hade rostat sönder, jag har nu fått bort dom och undrar vart man kan få tag på nya, det ska vara till ZF modellens styrväxel, jag har markerat rören jag söker på bilden.
http://imageshack.com/a/img836/5356/is2n.png


613 Inlägg
9 februari 2015
#4
vet att tråden är gammal men jag letar också efter dessa 2 jävla rör rent ut sagt är ett helvete att hitta? har du haft någon tur?


klabbarpan
3 041 Inlägg
9 februari 2015
#6
Gör dem själv? Använd koppar rör från biltema med rätt nippel. Har nyss gjort nya till min styrväxel.


Bondmeckare
246 Inlägg
9 februari 2015
#7
Jag köpte mina via lokala Volvoverkstaden

Det är bättre att fråga och verka dum, än att inte fråga och förbli dum
Nuvarande fordon: Opel Rekord E -79, Volvo 940 GL -94
Ex: Volvo 740 SE -92 (såld)

2 251 Inlägg
9 februari 2015
#8
Jo....   Rören och Slangar är dyra även till SAAB 9-3. Fixade slangar med god hjälp från en firma som pysslar med skogsmaskiner. Drog hydraulslang hela vägen...

613 Inlägg
9 februari 2015
#9
nixon89 skrev:
Gör dem själv? Använd koppar rör från biltema med rätt nippel. Har nyss gjort nya till min styrväxel.

vart har du hittat de nipplarna? jag har letat överallt hos alla rörnasare volvo och skroten kammat noll.
volvo hade rören/nipplarna till Cam men inte till  ZF



Sök