Ytterligare en söndag och den här söndagen är faktiskt inge kul alls. Det var grillinvigning igår, och jag råkade även inviga både ölburkar, vinboxar och skumpa verkar det som. Ångesten har varit påtagande idag vill jag lova, men jag är inte den som sviker. Det blir en liten bilduppdatering ändå, trots baksmälla!
Sen sist så har jag pysslat med bland annat tanklock. Jag har som ni kanske minns sen innan, byggt ett eget eftersom jag snabbt bestämde mig för att det var för enkelt att köpa ett och jag ville ha ett med någon form av synlig mekanism.
Såhär såg det ut i somras nån gång.
![https://i.imgur.com/1xf3Ac7.jpg]()
Och såhär ser det ut nu när jag har fått lite tid att göra det hyfsat klart. Får se om jag kanske lägger mer energi på polering senare, men för nu så känns det bra.
![https://i.imgur.com/zw8pp5v.jpg]()
Sen har jag pysslat lite mer värmesköldar över ljuddämparna. Jag vet inte om det egentligen behövs, men jag tänker att eftersom ljuddämparna står för stor varm area och karossen är i plast, så är det kanske inte helt dumt att ha någon form av isolering. Det vore tråkigt om golvet börjar smälta under färd

Sen tycker jag att det ser lite proffsigt ut också med såna korrugerade aluplåtar.
Sagt och gjort... jag köpte sån isoleringsplåt i alu som man normalt kör värmesköldar till kaminer av och började hacka. Först för att få en bit som var lagom stor att jobba med och som passade utrymmet.
![https://i.imgur.com/nSykFsd.jpg]()
Sen började jag mäta upp och borra lite hål för infästning och kapa lite spår för att kunna bocka delar av plåten runt dämparna.
![https://i.imgur.com/wqr0G4v.jpg]()
Sen använde jag diverse don och kanter i garaget för att få till lite tredimensionella former.
![https://i.imgur.com/R5oxlth.jpg]()
Och sen var det mer eller mindre bara att montera. Viss justering på plats, men annars gick det väldigt smidigt att få till.
![https://i.imgur.com/2gZ4I8K.jpg]()
![https://i.imgur.com/8ABmAtx.jpg]()
Ser lite annorlunda ut att se värmesköldarna uppifrån. Det är jag inte riktigt van vid, men jag tror det kan funka

Utöver det så har jag blivit "klar" med ventilkåporna också. Samma som med tanklocket, så finns det väl en chans att jag lägger lite mer tid på att polera det sista sen nån gång, men för nu så känns det som att det duger. Jag har kompletterat med oljelock också, och flyttat över mina breathers från gamla kåporna.
![https://i.imgur.com/m6HmgaE.jpg]()
![https://i.imgur.com/D66BubM.jpg]()
Jag tycker att motorn passar mycket bättre in i bilen nu än med gamla kåporna. Jag är riktigt nöjd faktiskt

Och sist men inte minst så har jag herr Åberg glad och klistrat fast ett par stickers på karossen så han får lite marknadsföring. Misstänker att karossförsäljningen kommer öka drastiskt nu

![https://i.imgur.com/l2AOeaR.jpg]()
Det får vara allt för den här veckan. Jag återkommer nästa vecka med mer... förhoppningsvis
