Tror faktiskt inte att det här kommer lösa något alls. Målvakterna sitter ofta så långt ned i skiten redan att de inte bryr sig om de får fler skulder på sig.. Och nu menar jag kriminella och pundare (same shit), o inte om en pappa i en normal familj står på alla bilar. Bättre att göra som i England, beslagta och skrota bilen om inte ägaren betalar skulderna i tid.
Då blir vi av med en del pundarbilar på en gång.
Med den här lagen kommer de oftast trafikfarliga fordonen med fulla/påtända förare fortsätta rulla på vägarna.. Dessutom ställer det till otyg för skötsamma privatpersoner som skall handla bil.
Oseriösa bilfirmor lär ju knappast lösa små skulder som biltullar och p-böter innan de säljer vidare heller.
Allt som allt en tandlös lag som försvårar för oss skötsamma.
Dessutom behövs inte fler lagar, det behövs fler poliser PÅ GATORNA och som UTREDER OCH LÖSER BROTT.
Det i kombination med det engelska alternativet ställer inte till det lika mycket för vanligt folk SOM SKÖTER SIG samtidigt som vi får bort skithögarna från gatorna.