RobbanGBG skrev:
Jo visst har jag det. Finns ju fördelar med det också, slippa ett extra batteri, slippa fabricera nåt att montera en extra generator i osv. Blir ju dock fler grejer att byta:
- Ny generator, laddregulator och relä helst allt i ett
- Ny startmotor
- Nytt startrelä
- Tändspole
- Ny fläkt
- Nya blinkers reläer
- Göra nåt åt eller byta torkarmotorer
- Alla lampor (ser inte fram emot att byta lamporna bakom instrumentpanelen)
- Klockan
Egentligen är det ju bara startmotor, tändsystem (
för jag vill ha en ny tändspole och det verkar lättare att få tag på en vettig 12V 
), huvudstrålkastare
(för bättre ljus) och billjud jag vill ha tolv volt till. Resten funkar ju på 6 volt (och det är dessutom just grejerna jag egentligen inte vill byta som är extra dryga att byta...).
Om man skulle konvertera startmotor, huvudstrålkastare och tändsystem till 12V, hur mycket skulle egentligen resterande små-komponenter (fläkt, klocka, vindrutetorkare, smålampor) dra? Kan väl inte vara mycket. Man kanske kunde stoppa in ett litet 6v batteri (eller 6,6V Lithium Ferrit pack) som man laddade (med en laddare såklart) från tolv-volten när dess laddrelä är draget. Eller en sån laddare kanske får spunk om man samtidigt drar ström ur 6 volten... Får nog tänka över detta en gång till.
Gick dock att starta och köra bilen på mitt trasiga 6V batteri även om det var väldig dålig sprutt i startmotorn så gick den igång. Det är kul att köra Kapitän, det tråkiga är att inte veta om den kommer att starta igen om man stannar

Jag har googlat på 12V konvertering av Kapitäner och hittat en del trådar men inte lyckats hitta nån nyttig info om vilka komponenter som faktiskt används. Jag har hittat två lämpliga startmotorkandidater, någon som vet om nån av dem passar en Kapitän P2.6?
Startmotor från en kapitän anno 1965Startmotor till Opel Commodore A och Rekord CBildelsbasen verkar även ha en 12 generator från en 65'a... Hmm undrar om det kan passa rakt av?
12 volts konvertering är nog inte så extremt farligt.
torkarmotorn klarar av 12 volt. (Min klarade av det innan jag plockade ner bilen.)
kupèfläkten kan jag inte säga så mycket om eftersom den var urkopplad innan jag plockade ner bilen.
Har planer på att ta en duett fläkt som är likt origianalet, är på 12 volt & är bara 4 mm längre.
klockan sa urmakaren som jag lämnade in för en kostnadsförfrågan, att den ska kunna klara av 12 volts system. (Vet ej än om detta är sant.)
mätaren för värme/bensin vet jag ej . (Fungerade inte vid köp av bilen)
Kommer att skaffa en eller kanske två voltreducerare. Som reducerar från 12 volt ner till 6 volt.
Finns några att välja på, men denna är det jag syftar på:
https://www.stickobrinn.se/heavyduty-vo … c-105.aspxStartmotor antar jag att du får byta, men vilken som passar är ju ett frågetecken än så länge,
så den frågan kan ju vara öppen till någon som vet svaret.

Fördelaren borde klara 12 volts systemet annars blir det ju att byta ut den åxå.
inner/instrument belysning är ju bara att byta ut till 12 volts lampor.
Men du har så mycket att vinna på att konvertera till 12 volts system.
12 volts systemet är ju lite mer pålitligare.
Du slipper beställa t ex en lampa (eller två) när dom går i sönder (Tar ju ett par dagar.),
blir bara att åka till närmaste ställe & köpa en (2) när det behövs.
Du kan koppla in stereon utan att fundera på om strömmen räcker till,
samtidigt slipper du slänga in ett extra batteri när du konstaterat att 6 volts batteriet inte räcker till på
långa vägar. Dessutom så blir det att byta 2 st batterier när dom är förbrukade alltså dubbel utgift.
Finns ju fler fördelar.

Men detta är ju bara en smaksak. Gör det ordentligt från början så slipper du massa konstiga inkopplingar med massa extra sladdar.
