Diskolaro skrev:
Jag vill helst inte ha V8 eftersom det dricker för mycket soppa, men OM jag skulle köpa en bil med V8 så ska den ha cross plane vev. Inte flat.
Var ute och körde en liten kvällsrunda ikväll. Tankade före och efter jag gav mig iväg.
När jag kom hem tankade jag 19,1 liter bensin, och satt nyss och kollade upp längden på rundan. Den slutade på 185km.
Då har det varit blandad körning, från landsväg till motorväg, och en hel del körning inne i Ystad, Trelleborg, Malmö och Lund.
Dessutom är hela gamla kustvägen 30-40km/h upp till 70-80km/h, så mycket gasa/bromsa.
Och kan lova att jag inte har haft ägg under gaspedalen, men inte legat och stämplat plattan i mattan heller.
Med tanke på att min kärra blir skattefri nästa år, så ligger ägande-kostnaden på hela 1800kr om året (det är försäkringen).
Förvånad över hur snålt det går att köra 5,7liters V8 på 230hk och nästan 500Nm i vrid, dessutom i en 1700kg bil med automatlåda från 80-talet.