Tjenare! Är såhär att jag håller på att kika lite på blocket då jag är intresserad utav att uppgradera mig men har lite svårt att bestämma mig vad för bil eller märke så då tänkte jag att jag skriver en köpråd tråd istället.
Kriterierna för bilen är:
Mellan 0-60 tusen kronor.
Manuell
160hk och uppåt
Helst låga mil
Något som är driftsäkert men ändå lite roligt!
Helst inte äldre än 2000
Märke spelar ingen roll egentligen men favoriserar ju självklart Volvo då det står mig nära, har kikat på facelift S60 från 2006 men vet ej.
Som referens så kör förtillfället en fin Volvo S40 2.0t från 2001, manuell med 14000mil, vill ni kika finns den på min profil

Tycker om min bil nu väldigt mycket men vill ha något lite mer rejälare som är ännu mer gedigen än S40in som är lite nyare.
Skruva är jag ej rädd för, utbildar mig till mekaniker så det är inga problem. Men förslå gärna en bil som är typ med det kriterierna jag hade oavsett vad det är och om det finns något vanligt problem med det så säg gärna det med.
Tack på förhand!