tjenare, alltså detta fenomen blir inte när man kör vanligt eller accelererar utan bara när hjulen spinner, och det är mkt också, låter som fan och hela bilen vibbrerar.. har dock för mig att när den diffar så är det tyst och skönt?, verkar bara vara när den enhjular... nån som vet vad som kan vara fel??
tyvärr så är mellan axeln ihop svetsad då den gick av i grannbyn så vi rev ner den och svetsade för att ta oss hem, men vi var endå så seriös som möjligt och brännde på bra med svetsen så det är inga veka svetsar som inte har fäst osv! vi slog på ett rör som gick precis utanpå mellanaxeln som var lika tjockt material som på mellanaxeln sen svetsade vi kraftigt! kapade också några jack i röret och svetsade i så vi skulle få ännu mer svetsar som fäste!
en bild på mellanaxeln
![http://i38.tinypic.com/k9v1br.jpg]()
så nästa fråga ang mellanaxeln då, tror ni det håller?? eller är den MKT klenare nu än orginal? jag har små busat lite och accelererat med denna axel och det har hållt, men hur mkt vågar jag busa??
och nej, det är inte obalans i axeln som gör att det slår/vibbrerar när man spinner, mellanaxeln är lika balanserad och rak som orginal!
tack så hemskt mkt på förhand
