13 augusti 2010
Trådstartare
Har precis införskaffat mig en S60 ifrån 2006 med 8000 mil på mätaren. (Nu var det en present och ingen bil jag själv skulle köpt om jag upptäckt detta)
Oberoende på vad man gör, så klonkar/smäller det plötsligt till vänster fram. Väldigt högt och kan gå i följd 3-4 gånger. Jag har provat att köra hårt med den, gupp, svängt skarpt osv osv men får aldrig fram ljudet utan det kommer bara plötsligt under körning (väldigt ofta). Hade upp bilen på lyft och hittade ingenting märkvärdigt då heller. Dessutom vibrerar gaspedalen något otroligt mycket men vet inte om det har något sammanhang eller om det ens är något att bry sig om.
Kollade efter något som kunde påvisa om den varit krockad då jag hade liknande problem för några år sedan med en gammal 740 som tidigare var smälld.
Iaf grymt störande så om någon har något tips?
Senast redigerat av Roos (13 augusti 2010)