Har skaffat en 855:a med en ruskigt ful ratt! Kan man byta själv fast det är airbag eller riskerar man skallfraktur när den löser ut och man sitter och pillar med den!?
Har skaffat en 855:a med en ruskigt ful ratt! Kan man byta själv fast det är airbag eller riskerar man skallfraktur när den löser ut och man sitter och pillar med den!?
Har skruvat bort mängder med rattar å ingen har skjutit ännu : ) sitter lite skruv som e skruvade bakifrån " torx" lossa bara dom och ta bort airbagen . Va rädd om kablar mm under airbagen så du inte bryter av dom när du ska ta bort den.
Det ska inte vara några problem, men vill du gardera dig lite extra lyfter du minuspolen på batteriet och väntar en stund. Och som sagts, var rädd om kablar och dyl. Lägg ej airbagen upp och ner!
Såg på tv-serien Bones senaste avsnitt som sändes i USA, där använde dom airbagexplosionen för att skjuta sig från en begravd bil som dom var i. Enligt dom skulle airbagexplosionen vara dödlig om man kom ivägen.
Hur dödlig den egentligen är vet jag inte, men det vore ju lite dumt att ljuga i en sån serie.
den ä tillräkligt stark för att kunna bryta nacken på dej..
till carburator.. ta undan minus polen en timme så ska den inte kunna lösa ur sen..