Är nämligen såhär att jag har en s40 t4 -99 som jag nyligen har chippat (bsr steg3) med öppet luftfilter osv. Och direkt när jag starta den så lyste både abs lampan och lambda lampan. Jag provkörde bilen och märkte att den går bra förrutom när man la i t ex 4:an och gav full gas då börja den slöddra. Pratade lite med killen som hade satt på allting och föreslog förstås att göra en felsökning såklart. Så det bar av till mekonomen som fick göra felsökningen och fick felkod på främre lambdasensorn och sedan någon last varning med abs och sedan ännu en varning om abs (har inte lappen här nu)..
Så jag bestämde mig för att byta tändstift och se om det kunde hjälpa mot blöddringen och som tur va gjorde det och nu går den klockrent. Dock så lyser lamporna fortfarande, även killen som gjorde jobbet har kollat genom avgassystemet och inte märkt något så jag tänkte om jag måste ta bort felkoden för att lambda lampan ska sluta lyssa eller ska den göra det automatiskt efter att man kört ett tag? ABS lampan förstod han inte för fem öre varför den lyste men något måste ha hänt och den ger felkoder?!
Är inte så kunnig angående dessa saker på bilar så all hjälp uppskattas och jag ber om ursäkt om det redan finns någon tråd om just dessa problem och lösningar till dem!
lyser ABS lampan så är det nå fel i ABS systemet= det BORDE finnas fel kod. för att motorelektronik lampan ska slockna måste man in med dator och ta bort felkoden.