3995
Sök

Mercedes-Benz 280SE '82 låg tomgång, stannar

345 Inlägg
13 oktober 2012
Trådstartare
#1
Hej!
Köpte en 280SE igår som jag har kört lite nu, trevlig vagn!
Dock så har den ett problem som gör den ganska svårkörd i stadstrafik. När man väl har rull på bilen så är det inga konstigheter, mjuk och fin motorkaraktär med gott om kraft, men när man står vid ett rödlyse eller på tomgång så har den en tendens att kunna stanna. Tomgångsvarvet med växel i är typ 600-650, och 700-750 i Neutral eller med Park i.
Men som sagt, väl igång är det inga problem, utan just på tomgång eller i låg hastighet, typ när man svängt av motorvägen eller ska rulla igenom en korsning, då har den en tendens att stanna.
Har ni några tankar?


583 Inlägg
15 oktober 2012
#2
Testa att skruva upp tomgången lite?

Ifall det är det som du tror det beror på.

Mvh
Anders

Even with cruise control.. you still have to steer.

345 Inlägg
15 oktober 2012
Trådstartare
#3
På en vagn med insprutning? Är det inte en tomgångsmotor eller vad det heter som styr det?


583 Inlägg
15 oktober 2012
#4
Villken modell är det på bilen? Du har endast skrivit fabrikat och motortyp.

Mvh
Anders

Even with cruise control.. you still have to steer.

583 Inlägg
15 oktober 2012
#5
Ifall den har spridare så är den styrd med en sk. tomgångsmotor. Ifall den har förgasare är det med viss sannolikhet ej det. Lite osäker på mercedes endast vart kontakt med en polarens MB.

Mvh
Anders

Even with cruise control.. you still have to steer.

345 Inlägg
15 oktober 2012
Trådstartare
#6
Den heter 280SE, S-klass med karosskod W126. Dock är det tydligen en motor ifrån en 300SE, då den ser ut så här:
http://tweakers.net/ext/f/dWoBqYjVUr2ngChIQsQUInJq/full.jpg

280SE-motorn ska se ut så här och det gör den inte.
http://auctions.c.yimg.jp/img383.auctio … g37417.jpg

Kan det vara en vakumläcka det handlar om?


583 Inlägg
15 oktober 2012
#7
Vakuum läcka ger i regel högre tomgång. Iome att du inte haft den länge vet du inte ifall den drar onödigt mycket bensin. Är du säker på att den går på alla cylindrar som den skall, inget tvekande om du stampar fullgas?.

Den ser väldigt lik ut polarens som har förgasare. Har du sett spridarna? (ursäkta ifall jag misstror din fordonskunskap tongue).

Mvh
Anders

Even with cruise control.. you still have to steer.


Sök