7791
Sök

Volvo 740 T5, lite frågor.

2 Inlägg
16 juli 2013
Trådstartare
#1
Hej
Planerar att stoppa en T5 i en 740 och har några frågor.
För att hålla nere kostnaderna hade jag planerat att använda en rödblock-M90 med adapterplatta från KL (eller annat ställe?). Är det avancerat att få denna kombinationen bra? Vill ju inte åka omkring och vara orolig för att det inte ska hålla och kan det vara så att det kan bli svårigheter vid besiktning?
Undrar även om det går att koppla downpipen med original 740 avgassystem (med lambdasond och kat) och köra så eller måste det byggas nytt?
Kanske ska tilläggas att jag inte planerar att trimma, är inte intresserad av att bygga med zf.
Tack på förhand!

8 294 Inlägg
16 juli 2013
#2
Steg 1 är att ringa och kolla med bilprovningen om dem släpper igenom det då rödblockslådan har "fel" beteckning. Det kan räcka för att registreringsbesiktningen ska misslyckas.

Du får ju bygga ny downpipe + att 850 katalysatorn måste sitta där. Men 740-systemetär med stor sannolikhet mindre än 850 original vilket inte är något att eftersträva.



Sök