Hejsan. Mitt första inlägg här. Det här verkar vara ett bra forum med mycket kunskap.
Jag har en fundering rörande en vision jag har. Det handlar om planlösning på bra entusiastgarage.
Säg att ni hade fria händer vad gäller utformning och planlösning på ett garage att förvara meka och serva entusiastbil.
I somras skaffade jag för första gången en entusiastbil. En stor gammal cadillac deville cab från 68. Finns ju hur mycket som helsat att göra på den om man vill.
Säg att jag nu hade möjlighet att fritt få bygga ett drömgarage. Hur skulle det då utfomas för att bli hur bra som helst.
Hur stor plats krävs för att ”plocka isär” och rusta en bil?
100 m2? Räcker det? 200? 300?
En lyft måste man naturligtvis ha, tvåpelars om jag fattat rätt?
Därmed är det ju givet att det inte ska snålas på takhöjden. 4 meter borde väl räcka?
Särskild plats för slipa och svetsa så man inte dammar ner allt annat?
Plats för amatörlackning?
Hyllor till förbannelse för att hålla ordning på delarna förmodar jag.
Ni som hållit på länge och har erfarenhet. Vad bör man tänka på om man vill utforma och skissa upp en planlösning? Visst, det är förnärvarande bara drömmar, men om.
Som det är nu har jag plats för bilen i brukbilsgarage men jag kan ju inte lyfta ur motor eller göra andra platskrävande operationer där.
Ös på med förslag och planlösningsskisser om ni vill.
