Var inne på autoexperten och fick ett offertförslag på helt ny kompressor 6000:- plus arbete ~2000-2500 och kände mig inte jätte sugen. Dom var dock väldigt trevliga och sa att det givetvis finns begagnade till mycket mindre summa vilket jag nu har kollat efter.
Frågan är vilken bör man ta och hur svårt är det byta denna själv. Kollat på https://www.reservdelar24.se/bil-maerke … 5B0%5D=447 Är Denso eller Thermotec bra, någon här som gjort detta på sin e39 och kan komma med lite tips.
Har inte kollat felet själv som denna personen tex gör här https://www.youtube.com/watch?v=i_vviKjIpk4 Men litar endå på att verkstaden vet vad dom gör eftersom felsökningen tog över 60min.
Går nog kalas att byta själv, dock så lär du gasa ur systemet först.. Du vet, miljöbrott och det där. Fyll i R134a sen också, inget gör det själv kit. Glöm inte nya o-ringar till kompressoranslutningarna.
Byta kompressor är som sagt inga problem, men sedan skall man ju ha i rätt mängd gas och framför allt olja
Kan man inte byta och ta bilen till certifierad AC verkstad som fyller på i nya systemet då. Eller gillar dom inte mecka efteråt med hemmafixade kompressorer?