Jag har en peugeot 406 2,2 sport 2003 där min hastighetsmätare vissa stunder lägger av och då sjunker varvtal i motorn och efter några sekunder (varierar) börjar fungera som det ska igen.
För att klargöra.. Är det verkligen mätaren som lägger av FÖRST och sen varvtalet därefter? Handlar det om någon sekund ?
Det sker samtidigt och under den tiden så kan man fortfarande köra bilen men man får inte alls samma kraft på motorn, tills att den släpper och så återgår det till normal drift.
Hmm, antar att hastighetsmätaren tar signal från en ABS givare eller separat hastighetsgivare. För inte hade de vajer på dessa franska ök 03? Nåja, koppla upp härket o leta felkoder är mitt tips. Borde finnas lite av varje i både ECM o ABS.. Lycka till/ mvh. Husse