11198
Sök

Råd angående bilköp Volvo V70

2 Inlägg
för 14 timmar sedan
Trådstartare
#1
Min bil jag köpte för två veckor sen började idag gå väldigt dåligt och motorlampan tände sig.

Säljaren kom ut med felkodsläsare, varnade om bränsletrycksregulator och gick på 3 cylindrar. Han körde sen bilen 3 mil till verkstaden på 3 cylindrar.

Frågan är hur mycket skada bilen tog av det, är det värt att låta dom reparera bilen eller ska jag försöka häva köpet när det blev krångel så fort?

Någon här inne med lite erfarenhet att dela med sig kanske?

Volvo V70 2014 T4 som gått 20k mil

* Voff voff *
11 283 Inlägg
för 4 timmar sedan
#2
Du kommer med all sannolikhet inte att kunna häva köpet, i synnerhet inte när bilhandlaren(?) direkt åtog sig att laga den.

3 mil med misständningar gör inte att bilen tar någon direkt skada. Som värst kanske man får byta tändstift...

The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...

2 Inlägg
för 1 timme sedan
Trådstartare
#3
Jag tänkte mest att eftersom motoroljan stank av bensin så kanske den var utspädd och tog skada av resan tillbaks, men 3 mil kanske inte hinner göra någon större skada ändå.


Sök