5056
Sök

Dålig drivknut?, Vänster fram - Volvo 850 T5 1995

580 Inlägg
29 april 2008
Trådstartare
#1
Hej

Har ett skumt ljud vänster fram det kluckar och gnäller och åker man sakta så låter det typ en gång varje gång hjulet snurrat ett varv. Och när man kommer upp i hastighet så börjar det kännas ett litet dunkande i pedalerna/golv och det blir värre om man svänger på kurvig väg än om man åker rakt fram.

Bilen är en Volvo 850 T5 - 1995 årsmod.

Edit: Va ute nyss och hissade upp bilen fram, man kan inte vicka nått på fälgen iaf som man brukar kunna göra när hjullagret är dåligt. Men snurrar/rycker jag snabbt fram och tillbaka på hjulet så hör man ett kluckande ljud och lite glapp typ.


580 Inlägg
1 maj 2008
Trådstartare
#2
Värsta som kan hända är väl att drivaxeln hoppar ur lådan. Hört att det ska vara ett helvete att få tillbaka?. Eller är det bara på sidan där den längre drivaxeln sitter?.



Sök