6840
Sök

Saab 9000 T16 (1986)

Nov 2013
1 073 visningar
6 kommentarer
Bilden publicerades 11 november 2013
för 13 år sedan
Fy fasen så fin denna bil är alltså, svårt att förstå att det finns sånna ex kvar :) Gissar på att den låter lika fint som den ser ut men screampipen nu också hehe :)
för 13 år sedan
Härligt, önskar dig all lycka med T5 konverteringen - hoppas du finner tid och motivering så man även får se denna pärla bröla runt på nån banträff eller så! :) Bilder löser vi nog ska du se, jag siktar på Gävleträffen om inte annat. :)
för 12 år sedan
Hur går det med konverteringen? Jag satt i ungefär samma sits som du för några år sedan. Hårdvara för 350+ men fick inte ut mer än kanske 300 när man hade tur och herr´LH2.4.2 var på humör, månen hade rätt vinkel osv. Efter T5konverteringen "klickar" den aldrig. Klart största motoruppgraderingen jag gjort iaf.
för 12 år sedan
Nja de står still med denna bil nu några år, står å kostar jävla massa pengar i ett varmgarage iaf ;) Men har köpt på mig ett färdigt remhjul med trigger skiva, samt lite andra givare å så. De mesta finns. "Ska bara" Göra klart aeron först *puh*
för 13 år sedan
Hjärtat på en helt otrolig bil! Lycka till med framtida modifieringar :-)
Micke_Perssons andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök