4276
Sök

Bmw e34 går bara på 5c

1 Inlägg
15 februari 2011
Trådstartare
#1
hej har en bmw 535i -89 med en m30 motor som jag håller på å fixar. men den går bara på 5cylindrar och jag får de inte att fungera tror jag börjar bli galen. den går ojämnt upp till 4k varv sen tycker jag att den låter som den ska men sen är inte jag king på bilar heller så ni får tro som ni vill.
den tänder och har ganska nya tändstift. och har mätt upp pulsgivaren och den ska ligga mellan 500-600 ohm men den låg på 489 ohm tror inte de ska göra något. lägesgivaren har jag mätt och den är som den ska.
LMM  har jag hört att man ska mäta mellan stift 7,8 men det finns inget stift 8 :S någon som vet hur man mäter den ??


tacksam för hjälp

+en sak till om de är någon som vet. där pulsgivaren är inkopplad sitter det en till lika dan kontakt precis bredvid vad är de för något????


MVH sam melin


Sök