3571
Sök

Airbag Golf 3 1992?

2 Inlägg
1 april 2011
Trådstartare
#1
Hej!
Jag ska montera ner ratten för att komma åt värmepaketet på min golf 3 1992. Jag undrar om det sitter en airbag i ratten? Jag hittar ingen info om detta i manualen eller när jag söker på regnr.
Om det nu är en airbag i ratten eller någon annanstans kan jag då skruva bort den utan att det smäller? Vill inte ha den i ansiktet. Kan tillägga att jag inte haft mitt batteri inkopplat alls på ca en vecka om det har betydelse.

Tack för att ni tar er tid och hjälper en idiot smile

3 235 Inlägg
1 april 2011
#2
Sitter det en airbag i ratten står det som regel SRS på den, eller Airbag. Står det ingenting på ratten har du förmodligen ingen. När du slår på tändningen har du en SRS/Airbag-lampa som tänds då?


2 Inlägg
1 april 2011
Trådstartare
#3
Det står ingenting på ratten och jag har ingen lampa som lyser när tändningen slår på. Antar att det bara är till att börja skruva då?

2 953 Inlägg
1 april 2011
#4
men då haru ingen airbag smile

Zombies, coming soon to a city near you!
www.nesdb.se ditt 8-bit forum på nätet

Tekniker
345 Inlägg
3 april 2011
#5
Står alltid SRS eller Airbag på ratten om du har en.
Står det inget finns det ingen..

Det man inte dör av gör ont.


Sök