Adse skrev:
Kollat genom hela nu, vilket jobb! Grymt jobbat (: Mvh Adam
Tack som fasen! Riktigt kul att du orkat läsa igenom allt

KHRacing skrev:
MIssade tyvärr bilen på ELmia. men ser att det blivit helt perfekt ju :-)
Tack!

Ja, jag stod lite dumt till i mörka delen, och utan spotlight hela helgen..

Så det var inte så optimalt för bilen tyvärr.. Men det var kul ändå

------------------
Jösses, inte gjort en uppdatering sedan 23 april i min tråd om Evon! :o
Men dags för lite ändring på det!
Efter Elmia var det som att luften nästan gick ur en, har inte orkat göra något alls med bilen!

Men nu, för drygt 2 veckor sedan kom lite av orken tillbaka!
Det vankades Japs-träff i Alingsås med grillning och härligt häng med trevliga personer. Så jag gjorde en kraftansamling under förmiddagen den lördagen och mekade ihop bilen som jag hade börjat skruva isär för att förbättra ytterligare.
Bilen höjdes (!?) i bak ca 1,5cm, så nu ser det symmetriskt ut fram/bak med förhållande till däck/hjulhus. Sedan trimmades skärmbreddarna, och original skärmkanter masserades ut ytterligare då jag hade lite bekymmer med att det tog i fortfarande trots att jag kapat..
Sedan så monterade jag bort splittern i fram då den behöver tas tillbaka till ritbordet och förbättras!
Men sedan bar det av till träffen i Alingsås och sedan vidare till Göteborg på kvällen för lite nattlig aktivitet.
Sammanfattningsvis så var ingreppen lyckade, däcken gick äntligen fritt i bak, men nu inte i fram.. Så får ta fram storsläggan och massera dessa lite till!
Annars så älskar jag hur bilen beter sig på vägen! Buren, de extra stagen, minskad vikt och framförallt däcken har verkligen gjort sitt för väghållningen. Så nu längtar jag enormt efter att få tänja mer på gränserna och känna vad hon verkligen klarar av!
På tal om det, det skulle vart premiär för mig på Kinnekulle ring i fredags, men har så jäkla mycket att göra på jobbet nu så kunde inte komma loss och ta ledigt..

Men det kommer fler tillfällen! Siktar på nästa helg och lite konbana istället! Så får vi se vad som händer..

Men nu i helgen så bjöd ArnRacing upp till utställning i Skara, kom väldigt mycket trevligt folk, ungt som gammalt och ställde frågor om bilen mm. Så det var riktigt kul!
Jag bjuder på ett par bilder ifrån träffen precis innan vi lämnade den på kvällen:
![https://www1.garaget.org/archive/92/91827/274047/274047-3131830.jpg]()
![https://www1.garaget.org/archive/92/91827/274047/274047-3131834.jpg]()
![https://www1.garaget.org/archive/92/91827/274047/274047-3131821.jpg]()
![https://www1.garaget.org/archive/92/91827/274047/274047-3131822.jpg]()
Kör lugnt!

//Anton