3026
Sök

Eunos Roadster 1.8l -96, kompressormatad tjejbil med bankörning som fokus.

Projekttråd över vad som händer med sveriges tjejigaste tjejbil. Kompressormatad etanoldrickare som ständigt genomgår uppgraderingar och förbättringar, med målet att skapa min perfekta leksak.

Halvglad semi-amatör.
661 521 Visningar
Uppdaterades senast 2 november 2019
Halvglad semi-amatör.
600 Inlägg
15 januari 2014
Trådstartare
#521
Bumblebi skrev:
Sr bra ut, håller med om utseendet! Ska bli intressant att se hur mycket jag kan lätta min när den börjar bli i ordning... Original med full inredning och så vidare ligger tjänstevikten på 830 kg roll

Tack! Vissa kommer säkert hata det, men jag älskar det smile
830kg, vad är det för något, någon liten fransos eller något?



Fortfarande januari. Mörkt, bittert och penisförminskande kyla råder.
Den ekonomiska situationen vill jag inte ens gå in på, men den har ju inte direkt blivit bättre några veckor in i månaden. Men snart löning, snart nya chanser att återigen offra kontots innehåll till bilgudarna!
Ska ner i garaget imorgon och pilla lite, men fick faktiskt paket idag, så tänkte en snabb update.
Detta paket matchar ekonomin, så det är tråkigt, ja, ointrassant innehåll, men då det är viktigt för projektets utveckling dom kommande veckorna så kastar jag såklart upp det. Som vanligt.

Så, paketet:
http://imageshack.com/a/img41/572/k5ym.jpg
Upphetsning: 2/10, fortfarande lite kul att kunna få paket även fast man är pank.
Storlek: 2/10, har fått mindre... men inte många.
Tyngd: 3/10, tungt för att vara så litet.
Bubbelplast: 7/10, mycket för att bara vara ett litet kuvert.

Innehåll?
http://imageshack.com/a/img801/1613/nn34.jpg
Avgasfläns med 2.5" hål, orginal är 2.25", sa ju att det var ointressant innehåll. (om man inte frågar lilltjejen i bakgrunden, hon tyckte den var asball)
Tänke först göra en egen, men då tiden även den är en bristvara kollade jag runt på vilda webben och hittade denna i australien för nästan inga pengar alls. Så känns jävligt värt, slipper både lägga tid och energi på det.
Så nu ska det bara inhandlas rör, och sen ska nya avgaset snickras ihop. Snart dags att testköra med andra ord!


Bjuppar på ett par bonusbilder på röven sen den kapades.
Före:
http://imageshack.com/a/img837/9184/86tx.jpg
Efter:
http://imageshack.com/a/img546/4914/vmu0.jpg

Ska bli intressant att se hur det kommer se ut när den är nere på backen igen och med avgaset på plats, men jag tror det kommer bli stenhårt. Och lättare förstås. Och lite mindre drag kanske..
Jaja, ska ner i verkstan ett par timmar imorgon och se om man får något gjort, men till vidare, fridens liljor!
Senast redigerat av razpataz (15 januari 2014)


301 Inlägg
15 januari 2014
#522
Japansk sumobrottare i högsta viktklassen big_smile Eller en Toyota Starlet från 87', välj själv lol

If there's a will there's a way :)

1 140 Inlägg
16 januari 2014
#523
Kofångarn blev grym! smile

Lowered cars are like girls and their high heeled shoes. She can't run in them, they're uncomfortable, and incredibly impractical...
But there's no arguing how good she looks in them!

Halvglad semi-amatör.
600 Inlägg
16 januari 2014
Trådstartare
#524
Bumblebi skrev:
Japansk sumobrottare i högsta viktklassen big_smile Eller en Toyota Starlet från 87', välj själv lol

Haha, japansk rispappersbil när det är som bäst, där snackar vi lågviktare! big_smile
almqvist__89 skrev:
Kofångarn blev grym! smile

Tack, jag är jävligt nöjd faktiskt! smile



Ett par timmar i garaget med lillebror idag.
Fixade lite småsaker, taskiga gängor på några ställen, lite ny färg på några andra ställen.
Ja, sånt där tråkigt som bara måste bli överstökat.
Efter det tog vi tag i att montera tillbaka båge och stolar.
Bågen kan monteras på egen hand, har tyvärr gjort det förr, men så satans mycket mer bekvämt när man är två.

http://imageshack.com/a/img15/6821/0u4q.jpg

http://imageshack.com/a/img20/3808/o31p.jpg
Börjar bli bil igen, så satans skönt!
Nu kan man iaf åka ner till garaget och spänna fast sig och torrgasa lite om man känner sig lite extra ledsen i ögat någon dag.
Var allt som blev gjort idag, men känns skönt att sakerna börjar trilla tillbaka.
Bara att släcka ner och åka hem:
http://imageshack.com/a/img823/4113/ar8qz.jpg

Fridens liljor brothermandudes!


203 Inlägg
17 januari 2014
#526
Ser riktigt bra ut! smile


301 Inlägg
17 januari 2014
#527
Ser bra ut big_smile

Ja Starleten är rena flugskiten... Hoppas på att kunna komma ner på ca 700 kg, antingen med eller utan förare, när jag lättat den som mest smile Utan förare väger den inte ens 750 kg original så 700 utan förare ska nog inte vara några problem smile
Här har du en projekttråd till den förresten, om du vill se folk bråka med rostproblem på bilen... rollhttp://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=280436
Senast redigerat av Bumblebi (17 januari 2014)

If there's a will there's a way :)

244 Inlägg
19 januari 2014
#528
Kommer bli så fin så fin till 2014!

Jag ska ner och hämta en bil i Malmö 1/2 får man en rundtur i garaget då?


Halvglad semi-amatör.
600 Inlägg
21 januari 2014
Trådstartare
#529
Twins skrev:
börjar bli riktigt bra nu big_smile!
Kör bara på så det ryker !

Tack, men rök hoppas jag slippa, iaf från motorutrymmet.. smile
Victor_Ahlander skrev:
Ser riktigt bra ut! smile

Tack! Inte någon show and shine precis, men för ändamålet ska det nog bli bra smile
Bumblebi skrev:
Ser bra ut big_smile

Ja Starleten är rena flugskiten... Hoppas på att kunna komma ner på ca 700 kg, antingen med eller utan förare, när jag lättat den som mest smile Utan förare väger den inte ens 750 kg original så 700 utan förare ska nog inte vara några problem smile
Här har du en projekttråd till den förresten, om du vill se folk bråka med rostproblem på bilen... rollhttp://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=280436

Ska ta och kolla i den!
Daugaard skrev:
Kommer bli så fin så fin till 2014!

Jag ska ner och hämta en bil i Malmö 1/2 får man en rundtur i garaget då?

Ja, du vet. Du har ju sett bilen live, "fin" kommer den nog inte bli, men förhoppningsvis ganska elak smile
Jobbar och är först tillbaka i sverige vid 22.00 den 1/2...
Men, om du stannar i södern över natten, hämta mig på stationen så sticker vi ner och snackar lite skit och kollar på misären smile



Misär. Funderat på att börja återanvända gammalt snus för att spara pengar, vända kallingarna ut&in för att spara på tvättmedel, skjuta grannens hund för att ha något att äta.
Snart lön... Snart. Januari borde förbjudas.
Fick iaf lite tid över idag, så körde in till garaget på bensinångor i bajscivicen och satte mig och funderade lite.
Vart börjar man? Röda tråden denna månad är ju gratisfix, så högg tag i något som stört mig ett tag:
http://imageshack.com/a/img827/1492/w14m.jpg
Den skarpögde som ätit sina grönsaker hela livet kanske ser vad som saknas.
För er med trockabottnar i ansiktet, här är förklaringen:
http://imageshack.com/a/img41/8707/hpna.jpg
Just det, sidoruta och motorn till elfönsterhissarna som saknades!
Här har jag redan tagit bort motorn från fönstermekanism-prytteln.

Ägnade lite tid åt att tänka (ja, väldigt lite, precis som vanligt), och sen satte jag kapen i skiten.
Lyckades klura ut en vettig lösning på fastlåsning av rutan, och fick faktiskt tillbaka den smärtfritt:

http://imageshack.com/a/img194/7743/fxiq.jpg
Fixed windows, för oss som gillar att svettas. Och nej, högtalarna kommer inte tas bort, jag gillar att kunna lyssna på musik, även om den knappt hörs. Däremot kommer plåten bakom dörrsidan att hälsas på snart igen, borrmaskinen som skulle få arbeta där idag befann sig på annan ort, men så snart den är tillbaka i garaget så ska det "förbättras" lite..

Så, hur blev egentligen jaktlyckan? Hann bara med ena dörren, men blev en ganska schysst hög med onödigt trams på garagegolvet ändå:
http://imageshack.com/a/img11/1857/djjo.jpg

Och vikten?
http://imageshack.com/a/img853/1438/aeo7.jpg
1519g, vilket gör att höstens bantning nu ligger på 31834g, och då har jag som sagt andra sidan kvar, och en massa onödig plåt kvar som hellre blir förpassad till sällare jaktmarker än åker omkring med mig.
Det tar sig.
Har en lösning på gång för att slippa svettas ihjäl också som jag tror kommer bli riktigt nice, men mer om den senare. Ja, efter löning.. Som allt annat skoj här i livet.
Tills vidare, fridens!


Halvglad semi-amatör.
600 Inlägg
23 januari 2014
Trådstartare
#530
Jag har varit svag.
Ingen kan ju ha missat mitt jävla gnäll över den ekonomiska situationen.
Så, jag har som sagt varit svag. Jag behövde verkligen lite motivation.
Lite balsam för själen, lite sol över mitt skäggiga anlete, lite av livets nektar.
Så..

http://imageshack.com/a/img822/53/gcsg.jpg
Har tyvärr ett paket på väg hem från staterna.
Dum som man är.. Och man är ju som ett litet jävla barn när det vankas paket, så klickade förstås i expressleverans. Lite dyrare, men att vänta på paket är som att vänta på julafton när man var barn.
Såå.. Förhoppningsvis paket innan helgen! Jag är återigen glad.
En liten hint på innehållet är glory hole...

Fridens liljor!


Med lem
475 Inlägg
23 januari 2014
#531
Haha, Man skall inte prata med dina fellow miata owners när man är fattig och vill ha saker, man blir lätt övertalad! wink


Fixare
284 Inlägg
23 januari 2014
#532
Hålborrar!!!!

---<Softishman>----

244 Inlägg
23 januari 2014
#533
Lilla rutan i dörren med ventilationshål??


Born to go Wide
88 Inlägg
24 januari 2014
#534
Hålborrade sidorutor i lexanplast? smile

Allt är till salu! Om priset är rätt förstås!

Halvglad semi-amatör.
600 Inlägg
28 januari 2014
Trådstartare
#535
Ok grabbar... Jag hade ju tänkt att jag skulle fått paketet nu. Men nej.
Den dyra expressfrakten visade sig vara jävligt seg.. MEN! Det är i sverige, och jag hämtar ut det på onsdag.
Då får vi se om någon av gissningarna var nära. Hålsågar äger jag redan en del, så det var iaf fel smile

Iallafall, detta var bara tänkt som en uppdatering för att visa att jag faktiskt fått något gjort.
Åkte ner i söndags och tog tag i andra dörren:
http://imageshack.com/a/img208/1355/dvmn.jpg
Fixed window, fastbultat och klart. Hann tyvärr inte börja såga i dörren, men det kommer.
Ungefär här kom jag på att jag är jävligt puckad, men mer om det snart.

Tog i vanlig ordning hem skiten och la upp i köket:
http://imageshack.com/a/img854/2213/hyv5.jpg
"limmet" som höll fast den isolerande plasten i dörrarna lämnade snygga märken överallt vill jag lova...

Ja, väga också. Förra hissen var eftermarknads, denna orginal:
http://imageshack.com/a/img716/1298/xcfl.jpg
952g, vilket gör bilen 32786g lättare än förra säsongen. Oh yes!

Iaf, nu har jag visat att jag lever. Nu till det puckade.
Jag måste montera bort rutorna igen... varit puckad, så blir backjobb.
Varför? Mer om det nästa gång, när paketet kommit.
Fridens liljor!


Halvglad semi-amatör.
600 Inlägg
29 januari 2014
Trådstartare
#536
Så. Nu var man äntligen ledig några dagar, och i brevlådan låg en avi.
Äntligen. Så, bara ut i snöstormen och styra kosan mot lokala utlämningsstället:
http://imageshack.com/a/img689/2809/8fd6.jpg
Hade dottern till hjälp, men hon var så överentusiastisk över att jag äntligen fått paket att hon brann av totalt på vägen hem.

Sammanfattning av paketet:
Storlek: 6/10, efter att ha fått det mesta i små kuvert senaste tiden var det gött med lite storlek.
Vikt: 3/10. Och då denna del är till för att bl.a minska vikten på bilen så var ju det positivt.
Upphetsning: 9/10, överlycklig, och då mest över att få paket alls under årets fattigaste månad.
Bubbelplast: 0/10. Inte ens såna där stora konstiga bubblor... Skandal.
Extrasaker: 9/10. Lite spännande godis, klibbor och kataloger. Stort plus!


Ja, anledningen till att jag måste demontera mina hårt fastbultade fixed windows var ju i detta paket.
Det innehöll:
http://imageshack.com/a/img837/6153/qrzj.jpg
Quorter windows i akryl med ventilationshål! Dvs, daugaard hade 100% rätt (papphatt, var inte meningen att någon skulle gissa rätt wink) och JohnLindberg var fan inte långt därifrån smile

Så nu är det bara att åka ner imorgon och montera bort sidorutorna och panga dessa på plats.
Hoppas på att få ner innertemperaturen i bilen ganska mycket nu när man kör med hardtopen på, och att ha tappat lite vikt på ett ställe där man vill ha bilen så lätt som möjligt.
Lång dag i garaget imorgon! Tills vidare, fridens liljor brothermandudes!


Specialist
1 187 Inlägg
29 januari 2014
#537
sweet!!
jag ska ned o terapiskruva i morgon kväll, ses där då smile

Turbo? No. Balls!
Honda Prelude 2,2 Bus-bygge
Chevrolet S10 4,3 Ful-bygge

"Ecodriving is for poor people"

244 Inlägg
29 januari 2014
#538
Men om ingen ska gissa rätt får du väl ge felaktig information nästa gång!? wink


Born to go Wide
88 Inlägg
29 januari 2014
#539
Haha bra nära iaf! Nästa steg blir väl dosfräsen på insidan dörrarna? smile

Allt är till salu! Om priset är rätt förstås!

Halvglad semi-amatör.
600 Inlägg
31 januari 2014
Trådstartare
#540
Godspeaker skrev:
sweet!!
jag ska ned o terapiskruva i morgon kväll, ses där då smile

Sweet indeed!
Daugaard skrev:
Men om ingen ska gissa rätt får du väl ge felaktig information nästa gång!? wink

Ska tänka på det. Men krävs sin man till att koppla glory hole till sidorutorna wink
JohnLindberg skrev:
Haha bra nära iaf! Nästa steg blir väl dosfräsen på insidan dörrarna? smile

Ja, dörrsidorna.. Ja, bara läsa vidare neråt så ser du smile



Yes, då har man varit i garaget igen.
Började dagen med att plocka bort dom fastbultade sidorutorna igen (suck...) och montera dom nya quarter windowsen i akryl.
Öppen:
http://imageshack.com/a/img691/986/qvfm.jpg
Stängd:
http://imageshack.com/a/img593/9764/v3zb.jpg
Jag är nöjd. Funktionen vet jag inget om än, men andra som kör dom säger att dom släpper in riktigt mycket luft.
Sen så vägde dom 478g mindre än orginal, så det var ju även det ett stort plus.

Sen var det dags att fortsätta med dörrsidorna, vilket innebar att slita fram hålsågarna.
Körde på ett tag, men efter att ha kommit igång hände det.. Den gamle trogne slagborren från biltema sa upp sig.
Den maskinen har inte använts, den har misshandlats i 7 år nu. Allt från betongväggar, stål, slipning, blandning av färg och erotiskt massageverktyg. Men nu tackade den för sig. Vila i frid, du kommer bli saknad!
Tog en bild på dörren efter att borrmaskinen dött:
http://imageshack.com/a/img197/2140/jdzc.jpg
Lååångt ifrån färdig, men det är på väg i rätt riktning iaf!
(Och nej, högtalarna kommer inte tas bort. Inte nu. Inte senare. Aldrig)

Efter att denna bilden togs kom jag på att jag kunde ragga borrmaskin av garagegrannarna.
Alla hade en, men alla hade för små chuckar för borrdonet till hålsågen.
Så, istället för att gråta spände jag upp donet i skruvstädet och börjar förminska det, fackmannamässigt med fil.
Bredvid mig står en av mina bröder (Godspeaker här) och renoverar bromsok.
PANG!
Vid det ljudet var bajset i mynningen. Bror hade kopplat tryckluften till oket för att skjuta ut kolven.
Det är, om ni inte vet, en bra idé. Det fungerar utmärkt.
Problemet var, bror hade lyckats lämna fingrarna emellan kolven och oket när han gjorde det, så var bara att åka in till sjukan.

http://imageshack.com/a/img547/6418/lln6.jpg
Där spenderade vi många timmar med otrevligt bemötande och mycket traskande mellan byggnaderna.
Karln fick handen röntgad, och det visade att den bara blivit allmänt krossad, och inga frakturer. Tur i oturen!
Här var klockan riktigt mycket, så körde iväg honom till garaget så han fick hämta sin bil, och efter att ha plockat ihop lite verktyg styrdes kosan hemåt. Andra gången på en månad man är på akuten, hoppas man inte är nästa till rakning..

Iaf, vägde ihop det lilla jag hann göra:
http://imageshack.com/a/img707/8620/34xt.jpg
711g uppsamlat, men i verkligheten är det lite mer. Men, bara det på vågen räknas med.
Totalen ligger på 33.497, 40kg innan säsong känns inte allt för avlägset!

Det var allt för denna gång, efter helgen är det dags att ta tag i fanskapet igen.
Fridens brothermandudes, och meka smart!



Sök