2422
Sök

Problem! Skjuter slang till laddtrycket!

174 Inlägg
31 augusti 2013
Trådstartare
#1
Tja!

Jag har rör mellan IC-insug och IC-turbo. Dessa sitter ihop med små slangar eller muffar. Blå Silicon som är en decimeter långa eller så. Dom sitter klämda på rören med tjockare slangklämmor. Suttit bra förr men nu tappar dom taget och skjuter bort röret. Först sköt dom direkt vid turbon men nu har jag skjutit på vardera sidan om ICn också.

Min fråga är vad kan man använda istället för dessa muffar med slangklämmor ?? Vad kör folk med som har en fruktansvärd massa laddtryck ??

Jag åker på två bars tryck. De kan hålla för fullt ladd två tre gånger men sen skjuter han nånstans.
Kan tyvärr inte slänga upp nån bild just nu men gör det så fort jag kan.

Mvh

smurfidunder
327 Inlägg
31 augusti 2013
#2
Smörj slangklämmorna så dom drar istället för att tröga. Avglidare på röret dvs en liten kant eller svets. Torka rent så det inte är olja invändigt i muffarna / utanpå rören. Någon droppe diskmedel utstryket invändigt slangklämman innan den dras så sätter den sig rätt och trögar ej mot materialet under.

Vanliga aba blå funkar utmärkt för min del.
Senast redigerat av dundersmurfen (31 augusti 2013)

Mappar bilar med eftermarknadssprut billigt i bromsbänk

174 Inlägg
31 augusti 2013
Trådstartare
#3
Okej. Skall testas. Tack för svaret big_smile

Fick tag i ett par bilder också så man kan se hur det är byggt på min om det kan ge några ytterligare idéer.

https://www1.garaget.org/gallery/images/191/190509/190509-933d7a4ae3138e783e2d04a31cc16a85.jpg

https://www1.garaget.org/gallery/images/191/190509/190509-638ad5d6c278c3d040f649a7564d9087.jpg

https://www1.garaget.org/gallery/images/191/190509/190509-b5d1a657823996b319ebf3c6f27d9783.jpg

4 824 Inlägg
31 augusti 2013
#4
som sagt så är en liten kant på rören att föredra så att den har svårare att glida av och byt ut dom där skit slangklämmorna (dom som man drar åt med en mutter) till vanliga slangklämmor (biltema funkar alldeles utmärkt).

Mvh Christian
kör du före så väntar jag där framme.

174 Inlägg
1 september 2013
Trådstartare
#5
Kant finns och klammorna är slängda och ska ersättas med bättre modell smile Dock räcker inte en vanlig klämma som jag har framme till vänster om ICn som syns i bild. Gula prylar. Gick visserligen med två. Jag har hur som helst fått syn på lite värre industriklämmor med två stycken skruvar, en på vardera sida. Dom ska jag testa med.

Så nya slangklämmor, lite diskmedel mellan klamma och gummit och kliniskt rent mellan rör och muff sen sitter det nog tongue

Tack för svaren big_smile

7 281 Inlägg
1 september 2013
#6
Jag kör med vanliga klammor och sen har jag en kant runt alla rör.
Skjuter loss dom vid 3.2-3.5bar vid provtryckning så det håller utmärkt till mina låga 2 bar.


www.LynxTalk.se
420 Inlägg
1 september 2013
#7
Gissar att du menar dessa, Pari-klämma:

https://ehandel.lantmannenmaskin.se/e-SalesImages/item/master/30286.jpg

Fungerar mycket bra vid höga tryck...

Skruvar hellre i skotrar!
www.LynxTalk.se -Sveriges största märkesforum för snöskotrar!

smurfidunder
327 Inlägg
1 september 2013
#8
Jag gillar vanliga "aba" bättre, kör man 2st åt "olika håll" brukar det bli tätt och bra. Svårare att få dom grova dubbelskruvsklämmorna att täta helt... Klämkraften är det dock inge fel på

Mappar bilar med eftermarknadssprut billigt i bromsbänk

174 Inlägg
1 september 2013
Trådstartare
#9
Okeej. Kan börja med att testa två aba klammor.
Jag tycker också att det ska räcka men får kolla upp om man kan fixa till bättre kanter eller något sådant.
Ska också kolla ordentligt så det inte är något skumt med ventilerna så den laddar för mycket.
Tack för hjälpen alla smile


Sök