Nej du får inte ha så pass tonade rutor!
Tonade bilrutor
Vindrutor måste ha en ljusgenomsläpplighet av minst 75 procent. Andra rutor i förarens siktfält ska ha en ljusgenomsläpplighet av minst 70 procent. Kravet gäller både inifrån och utifrån. Detta krav innebär att man inte får förse en vindruta eller en framruta med s.k. solfilm eller färgskikt i efterhand.
Film eller färgskikt som ger störande reflexer eller bländar andra trafikanter är inte tillåtna på någon av bilens rutor.
Detta är den tidigare skrivningen:
Ruta får inte förses med färgskikt eller film som kan medföra störande reflexer eller kan medföra risk för bländning av annan trafikant.
Skillnaden kan tyckas vara minimal, men rent lagmässigt så hade polisen/bilprovningen tidigare en möjlighet att slå ner på alla bilar med toning, pga att alla filmer kan ge störande reflexer vid rätt förhållanden. Nu så får dom inte det. Däremot så gäller fortfarande kravet på ljusgenomsläppet.
Dvs reglerna innebär i praktiken att om man tonar vindrutan så blir resultatet olagligt.
Men har man en ny (oblästrad från väder och vind) helt otonad ruta och applicerar en solskyddsfilm med minimal toning så finns det en möjlighet att resultatet blir lagligt. Dock så har inte bilprovningen och polisen tillgång till ljusgenomsläpplighetsmätare i någon större utsträckning, om ens alls. Deras linje är hårdare än vad lagen föreskriver, så man måste själv bevisa (via intyg) att ljusgenomsläppligheten är tillräckligt bra. Rent generellt sett så gör man en okulär besiktning, alternativt säger man att all toning på vindrutan är olaglig.
Relevanta regler kring siktfält (lagtext som ovanstående information baserar sig på)
http://www20.vv.se/vvfs/htm/2007nr307.htm#_Toc18047264210 § Ruta i bil skall i förarens siktfält ha en ljusgenomsläpplighet i båda riktningarna av minst 75 % för vindruta och minst 70 % för annan ruta.
Siktfält
11 § Bil som tas i bruk den 1 januari 2005 eller senare skall med avseende på siktfält uppfylla kraven i direktiv 77/649/EEG (se 2 kap. 34 §).
12 § Bil som tas i bruk före den 1 januari 2005 skall ha en förarplats som medger tillfredsställande sikt för att kunna ha uppsikt över omgivningen. Detta krav anses uppfyllt för bil som uppfyller kraven i direktiv 77/649/EEG.
RÅDETS DIREKTIV av den 27 september 1977
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex … 206:SV:PDF
(För alla som gillar riktigt tung läsning:)
om tillnärmning av medlemsstaternas lagstiftning om siktfältet i motorfordon
(konsoliderad version)
Det är dessa regler som ligger som grund för våra svenska regler.
Här ni lite nya föreskrifter: (Ändring av Vägverkets föreskrifter)
http://transportstyrelsen.se/Global/Reg … anguage=sv