Ska teckna vägassistansförsäkring för Europa och det står mellan Solid och Falck. De är snarliga och jag får samma pris. Frågan är om ni har erfarenhet av någon av dessa och vilka som har bäst täckning?
Jag ska till Spanien via danmark, tyskland och Frankrike och sen bosätta mig i Barcelona.
Solid har varit i blåsväder förr. De ersätter helt enkelt inte de skador som man kan förvänta sig som kund. Ingen orkar läsa igenom det finstilta vilket detta bolag utnyttjar om jag fattat saken rätt.
Täckning? Europa är Europa... Så täcker dom Europa (vanligtvis Grönt kort-området) så gör dom. Om du vill veta exakt vilket bärgningsföretag dom olika försäkringarna använder sig av i dom olika länderna samt var dessa bilar står så bör du nog ställa den frågan till dom direkt.
//Brådhis
The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...
Men täcker de Europa om man bosätter sig i ett annat land? Jag skulle läsa det finstilta om det står något om att det täcker Europa om man är på semester kortvarigt.