Skulle byta vxl lådsolja förra veckan. Åkte till Mekonomen och bad dem kolla upp rätt olja. Den var slut, och nästa var slut men så tillsist fick han fram det tredje förslaget till min bil. Åkte hem och bytte. Surfar lite då jag var lite skeptiskt till tredjehandsval överhuvudtaget. Hittar att det ska vara GL4 och inte GL5. Läser också vidare att det kan förstöra synkringar osv... Nu känner jag mig jävligt osäker på om jag vill bila runt med den här oljan i sommar.
Finns det någon Volvo-mek här som verkligen vet om lådan kommer ta skada eller ej. Vad står det i VIDA, erfarenheter?
Volvo rekommenderar faktiskt GL4 till M56. Antar det är en M56 i den, även om jag tror det är samma olja i alla manuella fram/fyrhjulsdrivna Volvo. Bakhjulsdrivna är en annan.
Jag har en S60 2005 med M56, antar det är samma låda i din V50? Bytte olja i början på året och efter att ha letat runt ett tag så stämmer det att det ska vara GL4 i lådan. Så hade inte slagit i GL5. Du ska ha en olja som är specad med: Volvo 97309 vilket är samma som: Ford WSD-M2C 200-C