3623
Sök

Öppet luftfilter..

132 Inlägg
9 januari 2006
Trådstartare
#1
Ursäkta min antagligen dumma fråga nu..

För att montera ett öppet luftfilter på ett godkänt sett.. måste man ha några speciella grejer eller kan amn bara sätta det på orginal slangen o se glad ut?? smile
(Har en 9000 Turbo..)

* SaaB = Se Andras Avundsjuka Blickar *

Satans Kung
467 Inlägg
9 januari 2006
#2
Se i alla fall till att det sitter fast..gärna i en värme-avskiljare

13,5 på Action Meet!!
LT-RACING http://www.ltracing.se

5 710 Inlägg
10 januari 2006
#3
På 9000 skarvar man med fördel på ett vanligt PVC avloppsrör på original inloppsrör och köper ett universal filter av bra kvalisort.
Finns färdiga satser med rör men då läggs det på ett par lappar på priset.

Det bästa och billigaste enligt mig är att köra med borrad originalburk och filter alternativt byta till ett större pappfilter.

>>Mr Lemon, 9000 har filtret i ett utrymme mellan ytterskärm och motorutrymme, väl skyddad från värme så någon värmeskydd behövs inte:
http://www.saab4fun.com/upload/uppladd/10417MANNmonterat.jpg

MVH Jonas
..............

132 Inlägg
10 januari 2006
Trådstartare
#4
detta inlägg tackar vi för.. var som ja trodde då iaf.. tänkte det kanske behövdes någon elektronisk pryl iom att de blir öppet.. men men.. tackar som sagt!

* SaaB = Se Andras Avundsjuka Blickar *


Sök