Projekt Toxic Bird! Pro Touring Pontiac Firebird T/A 70:a
Har alltid varit svag för muskelbilsepoken men av olika skäl så har det inte blivit nån förrns nu på äldre dar. Bygger nu på en Trans-Am från 1970, första årgången av andra generationen Firebirds. Det kommer att bli Pro... Visa mer
Gott! Fixa mycket bilder, det här är intressant ju.
Kul att du tycker det är intressant, lovar att va generös med bilder.
Har fortsatt att plasta ihop fronten idag och tänkte lägga ut ett litet tips när man plastar med glasfiberväv. Kanske skåpmat för många men alltid är det nån som det kan underlätta för som tänkt att plasta nåt.
Börjar med att riva av Glad-pack i lämplig längd. Lägg ut glasfiberväven på den och pensla på rikligt med epoxy eller polyester om ni använder det. Låt den ligga nån minut så det suger till sig.
Sen är det bara att bära bort hela paketet till där det ska sitta och smacka fast det. Använder sen en gummiroller direkt på Glad-packen och pressar ut luften så väven sitter som den ska. När det är gjort så kan man dra bort Glad-packen lite försiktigt, använder sen en gummispackel och trycker till väven där det behövs. Det här knepet gör att det inte blir så rackarns kladdigt och plasta.
Du hade ju ett mega fett projekt going on right here ju.. prem lagd som fan ! nice car !
Tja! Megafett va väl att ta i men jag tackar och bugar över de orden. Kul att du hakar på min tråd, kommer att följa din tråd så va inte snål med bilder. En bild säger mer än tusen ord ju.
johanlu skrev:
bra jobbat
Tack så mycket!
Nu över till projektet, fortsätter att jobba vidare med fronten. Nu ska alla fästen dit för grillhalvor och lysen.
Monterade bort fronten så det ska bli lättare att komma åt.
Grillhalvorna på plats med fästen, inpassning av lyktpottor med kromsarg pågår.
Använder 2mm aluminiumplåt som plastas fast för fästena till lyktpottorna. Limmar de först med epoxylim som får härda och sen blir det glasfiberväv och epoxylaminat som jag förstärker infästningen med.
Funderade lite på "sargen" till blinkern, kom fram till att Pontiacs Chefsdesigner William L. Porter som tog fram bilen en gång i tiden egentligen helst skulle slippa så många skarvar som möjligt. Att det sen finns skarvar både här och där beror nog mer på konstruktörerna som skulle få det att fungera i massproduktion. Därför har jag bestämt att integrera blinkerssargen med fronten.
Faaan vad snyggt det kommer bli! Blir ju nästan avis Bara en liten fundering angående grillhalverna, har du gjort något fäste till dom baksidan av fronten eller är dom bara fastskruvade i glasfiberfästet och sedan sitter bakdelen i bilens frontfäste eller va man nu ska kallat. Har ju inget orginalfäste till den fronten på min 76 så man sitter ju lite å funderar på hur man ska göra liksom
Faaan vad snyggt det kommer bli! Blir ju nästan avis Bara en liten fundering angående grillhalverna, har du gjort något fäste till dom baksidan av fronten eller är dom bara fastskruvade i glasfiberfästet och sedan sitter bakdelen i bilens frontfäste eller va man nu ska kallat. Har ju inget orginalfäste till den fronten på min 76 så man sitter ju lite å funderar på hur man ska göra liksom
En bild säger mer än tusen ord som sagt, så här ser orginalinfästningen ut. Kommer att lägga en egentillverkad alu.bricka på andra sidan som är lika bred som nedre infästningen i fronten. Är ju inga större belastningar på fästena så det kommer att hålla. Har ännu inte finjusterat alla kanter så det är därför det ser lite grovhugget ut för tillfället.
-Westerlund- skrev:
Blir ju riktigt redigt det här
Tack! Jag gör så gott jag kan och hoppas på att det ska bli bra.
pickistummen skrev:
Kikat igenom tråden,klart fränt
Tack så mycket! En riktigt frän Pickis du har, hoppas att min T/A åtminstone blir hälften så bra i lacken som din Pickis.
Ahh UNDERBART! ungefär 100 gånger enklare lösning en vad ja suttit å klurat på , tack så mycke!
Kul att jag kunde hjälpa dig, ibland så är konstruktionen enklare än man tror.
770_EVOLVE skrev:
Ser riktigt bra !
Tack! Man gör så gott man kan.
Nu över till projektet, har jobbat vidare med fronten och monterat lyktpottorna och sargerna till blinkersarna sitter på plats.
Monterat tillbaks fronten på bilen igen, ger klart inspiration till att jobba vidare nu när det börjar se helt ut.
Passformen på fronten är medioker rent ut sagt så jag ritade av konturen på huven på en pappbit. Tog den med till jobbet och formade två alu.bitar i krymp o sträcken. Här ser ni skillnaden med förstyvningen monterad och hur det ser ut utan. Hade fått lagt centimertertjockt med spackel för att få fronten i jämnhöjd med huven.
Här är båda bitarna på plats och limmade med epoxy. Nu följer fronten huvlinjen, blev riktigt nöjd med resultatet.
Ursäkta bildkvaliten men man ser hur min konstruktion ser ut på insidan iaf.
Nu har jag börjat med spoilern fram, förra ägaren hade hittat en rejäl trottoarkant eller liknande. Orginalet var spräckt och en stooor bit saknades oxå. Jag kapade bort allt det dåliga vid radien upp mot fronten och sedan har jag skurit ut plexiglasbitar som jag börjat att passa in. När jag är nöjd med passformen blir det att limma fast dem på understrukturen och sedan glasfiberarmera plexit.
Ikväll så har jag beställt en laddning med delar från Summit Racing, elhissar till dörrutorna, shaved door kit, yttre backspeglar m.m. Allting hade de hemma så jag har nog prylarna i början på nästa vecka.
Har fortsatt med framspoilern och limmat plexibitarna ikväll, har även styvat upp med polystyren. Nu får det härda över natten och sen blir det glasfiberarmering som ska på.
Ikväll så har jag beställt en laddning med delar från Summit Racing, elhissar till dörrutorna, shaved door kit, yttre backspeglar m.m. Allting hade de hemma så jag har nog prylarna i början på nästa vecka.
Har fortsatt med framspoilern och limmat plexibitarna ikväll, har även styvat upp med polystyren. Nu får det härda över natten och sen blir det glasfiberarmering som ska på.
Beställer du direkt från usa? Isf vad betalar du i tull? Jag räknade att om jag beställde grejer för 656dollar så vart summan efter tull hemma i sverige 8926sek, låter som det skulle va billigare att köpa i sverige isf.
Beställer du direkt från usa? Isf vad betalar du i tull? Jag räknade att om jag beställde grejer för 656dollar så vart summan efter tull hemma i sverige 8926sek, låter som det skulle va billigare att köpa i sverige isf.
Det brukar hamna på runt 10:- dollarn hittills det jag beställt, är billigare att ta hem själv utan en massa mellanhänder som ska tjäna sitt uppehälle. När jag skickade efter luftfjädringen så hamnade jag på 9,32kr dollarn med tull och moms, ska skriva vad det hamnar på när jag har denna beställning hemma. Kan jämföra tex Shaved Door Handle Kit, SV-Pro Series, 35 lb. Solenoids, 8-Channel, 2-Door, Kit som jag får ge 237dollar för och betyder att jag har det hemma med tull och moms runt 2500kr. Ska jag köpa samma set här direkt så får jag ge 3700kr så mellanhänderna jobbar inte ideellt. Det man ska tänka på är att frakten kostar så man ska slamma ihop "lagom" mycket så man minimerar fraktkostnaden.